• Welcome to Tuottava Maa Turvattu Luonto.
 

Luomun ja tehotuotannon hyötysuhteesta

Started by palstaviljelijä, 19.08.09 - klo:09:21

Previous topic - Next topic

Heikki Jokipii

Pro Luomun viimeisin tiedote koskee kyllä kauppaa, ja on yleisempi. Mutta keskittykäämme hetkeksi sen otsikkoonkin nouseeseen luomuporkkanaan.

Juuri tuohon siinä käsiteltyyn vuoteen asti meillä täällä tiedot luomuporkkanan tuotannosta:

QuoteLuomupuutarhatuotanto, sato (1000 kg)

                2023    2022   2021   2020

[..]
Porkkana     2245  2697   2497   3176

Ruokaviraston*) tiedoista luemme, että luomuporkkanan viljelyala oli v. 2023 enää 66,6 ha, oltuaan vielä 92,2 ha vuonna 2020. Laskua siinä oli tuosta vuodesta alkaen.

Leijonanosa luomuporkkanasta tuotetaan Etelä-Savossa ja Pohjanmaalla. Muiden ELY-keskusten alueilla tuotanto on hyvin vähäistä.

Luomuporkkanaa tuotetaan kuitenkin luomuvihanneksista selvästi eniten. Myös leijonanosa niistä. Mutta siis: suomalaista kohti v. 2023 vain noin 400 grammaa. Vuodessa. Vähemmän kuin kasviksia pitäisi syödä päivässä.

Luomuporkkanan tuotanto näyttää siis melko vakaalta, ja hissukseen laskevalta. Eivät heijastu "tuuppauksen" mahdolliset hyvätkään näkymät luomuviljelijöiden valintoihin.

_________

*) ja pääsenpä taas huomauttamaan, miten Ruokaviraston tiedot vuodelta 2024 ovat takuulla valmiit. Mutta niitä ei julkaista. Ei ainakaan äsken ollut siellä.

Heikki Jokipii

#1021
Joulukuun maitotilasto (Luke) ei juuri edellisestä kuukaudesta poikkea

https://statdb.luke.fi/PxWeb/sq/e2934517-f6d2-464d-a6c8-90ddf994c0da?lang=fi

Luomumaidon osuus 3,2 %. "Arvo Keskiselle" noin litra.

Sekin on vain toistettava, että Ruokavirasto panttaa yhä tietojaan.  8)   

Heikki Jokipii

MT:n kautta tällainen tieto tai vihje:

Luomu- ja ympäristökorvausten tukiehtoihin muutoksia

QuoteTarkennuksia muun muassa kerääjäkasveihin ja suojavyöhykkeisiin liittyviin ehtoihin.
Tilaajalle
Suojakaistat estävät ravinteiden joutumista vesistöihin. Arkistokuva.

Mutta Ruokavirastolta ei saa asiasta enempää tietoa.

Tässä MMM:n tiedotteessa on jotain:

Muutoksia vuoden 2024 EU:n sonnipalkkioihin ja vuoden 2025 luomu- ja ympäristökorvauksiin

Ja siinä luvataan:

QuoteTukijärjestelmien tarkkoihin ehtoihin voi tutustua osoitteessa Ruokavirasto.fi, kun Ruokavirasto on julkaissut vuotta 2025 koskevat hakuohjeet.

Heikki Jokipii

Ihan viattomasti ja naiivisti suoraan luettuna tämä kyllä kuulostaa siltä, että luomuviljelystä pitäisi Suomessa ja EU:ssa luopua:

”Aktiiviviljelijä pitäisi määritellä reilusti” " Elsi Katainen suuntaisi maataloustuet ruokaa tuottaville

QuoteEuroparlamentaarikko totesi Sarkamessujen paneelissa, että maataloustukien määrä vähenee väistämättä.
[..]
”Vähenevät tuet pitäisi kohdistaa niille, jotka tuottavat kiloja ja litroja ja ovat sitoutuneet tuottamiseen investoimalla”, Katainen totesi.
[..]
Samoilla linjoilla aktiiviviljelyn suhteen oli Atrian pääomistajien toimitusjohtaja Ilkka Nykänen.

”300 000 hehtaaria on tällä hetkellä nurmialoja, jotka menevät ihan muuhun kuin ruuan tuotantoon. Tuotannon volyymin tehostaminen pienemmille aloille on myös ympäristöteko, kannattavuusteko tiloille ja se mahdollistaa investoinnit tiloilla.”

Tästä triidistämme hyvin selviää, miten niukasti luomuviljely tuottaa kiloja ja litroja.

Heikki Jokipii

Satoennätyksiä tehdään puutarhapuolellakin:

Närpiöläisessä kasvihuoneessa tehtiin uskomaton maailmanennätys

QuoteSuomi on maailmanmestari yhdessä erikoisemmassa lajissa, nimittäin kurkun viljelyssä, kertoo Kauppapuutarhaliitto. Närpiöläisellä Oy Johan Prinsén Ab:lla saavutettiin viime vuonna yksi kaikkien aikojen suurimmista kurkun neliösadoista.

Kurkkua tuotettiin yrityksessä viime vuonna yhteensä ennätykselliset 244 kiloa neliömetriä kohti. Yhden hehtaarin pinta-alalla tämä siis tarkoittaisi 2,4 miljoonaa kiloa kurkkua, joka on yhteensä noin 8 miljoonaa kurkkua.

Verratkaamme tuota luomukurkkujen kasvihuonetuotantoon. Vuonna 2023 saatiin yhteensä 291 000 kiloa luomukurkkuja. Eli miljoonina kiloina 0,3 miljoonaa kiloa. Hehtaarimäärä oli 1. Joten tuohon ennätykseen verrattuna aika tarkkaan kymmenesosa.

Kun nämä tilastot hiukan myöhemmin keväällä ilmestyvät v. 2024 osalta, tulemme lisäksi informoiduiksi tuonkin luomukurkkumäärän romahduksesta. Koska luomukurkkujen viljely kasvihuoneissa Suomessa meille tuntemattomasta syystä viime vuonna loppui.

Tässä ei tullut esille, että luomuviljelyn menetelmiä olisi tuon ennätyksen saavuttamisessa erityisesti vältelty:

QuoteLuku on aivan omaa luokkaansa verrattuna muun maailman kurkkutuotantoon.

”Tällaiset ennätyssadot saadaan aikaan erinomaisella viljelytaidolla ja uusimmalla teknologialla, joka on suomalaisissa kasvihuoneissa maailman huippua. Tärkeää hyvässä sadonmuodostuksessa on tarkka ilmastonhallinta, sekä muun muassa ennakoiva biologinen torjunta, joka pitää kasvuston hyvässä kunnossa”, kertoo Kauppapuutarhaliiton toiminnanjohtaja Niina Kangas.

Mutta ei myöskään se, että niitä olisi käytetty.

Heikki Jokipii

Tiedot vuodesta 2024:

Kananmunien tuotanto, 4. vuosineljännes ja vuosi 2024

QuoteKananmunia tuotettiin vajaa 79 miljoonaa kiloa vuonna 2024, mikä oli viisi prosenttia enemmän kuin vuonna 2023.   

    * Vuoden 2024 ensimmäisellä puoliskolla tuotanto lisääntyi 2 prosenttia, ja toisella kahdeksan prosenttia edellisvuoteen verrattuna.
    * Lattiamunien (+7 %), luomumunien (+ 8 %) ja ulkomunien (+31 %) tuotanto lisääntyi, kun taas virikehäkkimunien (-5 %) tuotanto väheni.
    * Tuotannosta 68 prosenttia oli lattiamunia, 21 prosenttia virikehäkkimunia, 6 prosenttia luomumunia ja 4 prosenttia ulkomunia.

Kiloissa luomumunia tuotettiin aika tarkkaan 5 miljoonaa kiloa. Vähemmän tarkasti siis kilo per suomalainen. Vuodessa.

Kaikkiaan Suomessa tuotettin ja kulutettiin henkeä kohti kananmunia vuodessa n. 14,4 kiloa. Pyöreästi noin kilo kuukaudessa.

Ja luomumunien osuus on vain se 6 prosenttia. Vaikka lompsapuolella puhuttaisiinkin 13 prosentista!

Heikki Jokipii

Luke tarjoaa meille tämän:

Viljan sekä valkuais- ja öljykasvien osto-, käyttö- ja varastotilasto, 4. vuosineljännes ja vuosi 2024

Tässä hiukan vaikealukuisessa taulukossa on luomu otettu erikseen:

https://statdb.luke.fi/PxWeb/sq/7195a0ee-6b23-4eba-ab5c-a34e85247d64?lang=fi

Sieltä voimme poimia tällaisen tiedon:

Luomukauraa tuotettiin viime vuonna 52 571 tonnia. Kauran kokonaissato oli 750 434 tonnia. Eli tuon mahdollisesti vientiin menevän luomukauran osuus oli kuitenkin vain 7 %.

Vaikka luomukaurabuumista nyt halutaankin puhua.

Heikki Jokipii

Tästä tätä perusfaktaa:

QuotePerunan viljely on keskittynyt erityisesti läntiselle rannikkoalueelle, missä Pohjanmaa on merkittävä tuotantoalue. Suomessa viljeltiin vuonna 2024 perunaa yhteensä 18 180 hehtaarin alalla. Tästä ruokaperunan osuus oli 8410 hehtaaria, ruokateollisuusperunan 2750 hehtaaria, tärkkelysperunan 4840 hehtaaria, varhaisperunan 655 hehtaaria ja sertifioidun siemenperunan 1 035 hehtaaria.

Siihen tämä lisäys:

Quote from: Heikki Jokipii on 28.11.24 - klo:11:51
Sieltä tämä tieto:

QuoteLuomuperuna 6 miljoonaa kiloa (-33 %)

Eli luomuperunaa yhteensä tulee enää nippa nappa kilo asukasta kohti. Tuohon olisin halunnut em. lisätiedot. Luomuperunan korjuuala näytti supistuneen n. 400 hehtaariin (n. 650 v. 2023).

Esille vielä koko perunasato:

QuotePeruna 517 miljoonaa kiloa (+4 %)

Eli lähes 100 kiloa henkeä kohti!

Myös luomuperunan viljely on keskittynyt erityisesti läntiselle rannikkoalueelle. Etelä-Pohjanmaalle ja Pohjanmaalle. Ainakin näin oli v. 2023. Saimme taas syyn huomattaa Ruokavirastolle siitä, miten sen puutarhaviljelyn tilastot turhaan viipyvät! Mutta en usko tuon muuttuneen.

Heikki Jokipii

#1028
Tällainen muutos on ehkä tapahtunut:

Kananmunien tuotannossa reipas kasvu " rakennemuutos etenee alalla kovaa vauhtia

QuoteSiirtymä virikehäkeistä lattiatuotantoon on ollut hyvin nopeaa viime vuosina.
Tilaajalle
Viime vuonna kananmunien tuotannosta 68 prosenttia oli lattiamunia, 21 prosenttia virikehäkkimunia, kuusi luomumunia ja neljä prosenttia ulkomunia.

Mutta ei siis tässä käytännössä mitään:

Quote from: Heikki Jokipii on 10.02.25 - klo:03:02
Kiloissa luomumunia tuotettiin aika tarkkaan 5 miljoonaa kiloa. Vähemmän tarkasti siis kilo per suomalainen. Vuodessa.

Kaikkiaan Suomessa tuotettin ja kulutettiin henkeä kohti kananmunia vuodessa n. 14,4 kiloa. Pyöreästi noin kilo kuukaudessa.

Ja luomumunien osuus on vain se 6 prosenttia. Vaikka lompsapuolella puhuttaisiinkin 13 prosentista!

Heikki Jokipii

#1029
Luomuperunoista vielä jatkoksi tämä pieni huomio.

Tähän maatilaan ja näihin pusseihin tormäsi vielä jokin aika sitten usein Helsingissäkin luomuperunoiden tarjontaa selvittäessään:

Jakobssonin tila
Luomu perunoita 1kg Jakobsson


Nyt ne ovat ainakin S-kaupoissa korvaantuneet näillä:

Kotimaista peruna luomu 2 kg
Kaikki Kotimaista-tuotteet
3,49 ,
1,75 ,/kg


Kotimaista peruna luomu 1 kg
Kaikki Kotimaista-tuotteet
2,19 ,
2,19 ,/kg


Ja K-kaupoissa tällä:

Pirkka Luomu suomalainen yleisperuna 1kg
Hinta 2,09/kpl
2,09/kg


Ei ehkä niin kovin merkityksellinen kokonaiskuvan kannalta.


PS. 22.2.2026. Täältä tuo perunapussi piiroksineen löytyy S-ryhmältäkin:

Ei saatavilla
Peruna 1 kg Luomu


Mutta siis tuon tiedon kera.

Sitten sen kuvan löytää tämän pussin kyljestä:

https://www.jepo.fi/tuotteet/jepo-pesty-luomuperuna/

Jepuan Perunasta oli juuri tämä artikkeli MT:ssä:

Pohjanmaalainen perunayritys tekee historiansa suurimman laajennuksen

QuoteJepuan Peruna uskoo vakaasti kotimaiseen perunaan. Tuotantotilojen laajennus tietää myös lisää työpaikkoja.
Tilaajalle

Mutta firman nettisivuilta ei tule vaikutelmaa, että se aikoisi mitenkään erityisesti keskittyä luomuperunoihin.

Heikki Jokipii

Lukelta:

Julkaistu 19.2.2025
Maito- ja maitotuotetilasto 2024


QuoteMaidontuotanto väheni hieman yli prosentin viime vuonna, ja tuotanto oli 2 145 miljoonaa litraa. Maidontuottajien määrä väheni noin kahdeksan prosenttia.

    Vuonna 2024 maitoa tuotettiin 2 145 miljoonaa litraa, mikä on hieman yli prosentin  vähemmän kuin vuonna 2023. Meijerimaidon määrä oli 2 103 miljoonaa litraa.
    Maidontuottajien määrä väheni vuoden aikana noin kahdeksalla prosentilla. Vuoden lopussa oli noin 3 880 maidontuottajaa.
    Luomumaitoa tuotettiin vajaa 67 miljoonaa litraa eli yhdeksän prosenttia vähemmän kuin edellisvuonna. Vuoden lopussa oli 92 luomumaidontuottajaa.

Luomumaidon osuus siis 3,1 %.

Vuonna 2023 oli luomussa 116 lypsylemätilaa, joilla 9 036 lehmää (Ruokavirasto). Vuodesta 2023 Pro Luomun kooste (s. 11) kertoo:

QuoteLuomumaitoa tuotettiin 73
miljoonaa litraa, ja tuotanto laski
noin 9 % vuoteen 2022 verrattuna.
• Luomumaidon määrä oli 3,4 %
koko maidontuotannosta.

Eli laskua oli noin saman verran kuin vuotta aikaisemminkin. Lukella on myös tilasto maitotuotteista:

Maitotuotteiden valmistus vuosittain

Mutta siinä ei ole luomutuotteita erikseen. Joten luomujuuston ym. määrän suhteen olemme yhä arvailujen/muulla tavalla tehtyjen arvioiden varassa.

Jarrumies

#1031
Luke julkaisi tänään 20.2.2025 seuraavan tilaston
Sato- ja luomusato 2024
https://www.luke.fi/fi/tilastot/satotilasto/sato-ja-luomusato-2024

Laskin ko. tilastoista vertailun vuodesta 2020 alkaen, koska aiemmista Luke ei ole erotellut tavanomaista kokonaissadosta. Vanhoista posteistani löytyy itse tekemäni erottelut ja luomun osuudet tavanomaisen satotasosta vuodesta 2019 taaksepäin.

Taulukot 1 ja 2 osoittavat, että luomun osuus on heikentynyt lähes kaikissa kasveissa vuonna 2024 verrattuna vuoteen 2023 hehtaarisadoissa. Ja muistakaa, että jos luomun "latausalat" otettaisiin huomioon niin luomun tilanne olisi vielä heikompi.


TAULUKKO 1 Luomun satotason (kg/ha) osuus (%) tavanomaisen satotasosta (kg/ha) vuosina 2020-2024


2020      2022      2022       2023     2024     Kasvi
60.2 %   60.0 %   57.6 %   67.9 %   62.3 %   Vehnä yhteensä
67.4 %   53.7 %   52.1 %   64.6 %   64.0 %   .Syysvehnä
55.6 %   60.8 %   58.9 %   66.5 %   60.6 %   .Kevätvehnä
..........   67.2 %   72.4 %   76.9 %   63.5 %   Ruisvehnä
50.5 %   47.9 %   56.4 %   56.1 %   47.4 %   Ruis
67.9 %   80.5 %   58.2 %   66.3 %   61.9 %   Ohra yhteensä
68.7 %   77.3 %   58.7 %   64.7 %   63.1 %   .Rehuohra
66.4 %   97.5 %   53.2 %   71.0 %   58.1 %   .Mallasohra
............   ..........   ..........   99.2 %   52.5 %   .Syysohra
59.1 %   59.5 %   61.5 %   64.6 %   59.4 %   Kaura
87.2 %   80.5 %   72.1 %   78.3 %   85.9 %   Seosvilja yhteensä
77.9 %   70.4 %   61.7 %   80.7 %   75.7 %   .Seosvilja (vain vilja)
143.4 %   93.4 %   88.4 %   82.8 %   127.1 %   .Seosvilja (valkuaiskasvit + vilja)
..........   85.1 %   95.9 %   132.1 %   80.0 %   Tattari
67.7 %   66.9 %   47.6 %   75.4 %   67.6 %   Rypsi ja rapsi yhteensä
69.8 %   71.8 %   52.6 %   77.5 %   73.1 %   .Rypsi yhteensä
65.9 %   66.1 %   46.3 %   64.6 %   72.5 %   ..Kevätrypsi
64.1 %   46.7 %   82.2 %   113.4 %   92.9 %   ..Syysrypsi
..........   ..........   ..........   76.5 %   ..........   .Rapsi yhteensä
..........   ..........   ..........   ..........   ..........   ..Kevätrapsi
..........   ..........   ..........   ..........   ..........   ..Syysrapsi
..........   ..........   ..........   47.7 %   33.3 %   Öljypellava
..........   ..........   39.7 %   67.1 %   54.9 %   Öljyhamppu
..........   ..........   ..........   ..........   ..........   Kumina
53.3 %   59.8 %   51.3 %   52.5 %   41.3 %   Peruna yhteensä
42.0 %   37.4 %   65.5 %   65.5 %   48.6 %   .Ruokaperuna
..........   ..........   ..........   ..........   70.2 %   .Varhaisperuna
..........   ..........   ..........   ..........   ..........   .Ruokateollisuusperuna
..........   75.9 %   43.5 %   47.6 %   36.3 %   .Tärkkelysperuna
..........   86.2 %   70.4 %   53.3 %   ..........   .Muu peruna
..........   ..........   ..........   ..........   ..........   Sokerijuurikas
67.5 %   77.3 %   65.0 %   80.4 %   81.3 %   Herne
53.6 %   45.7 %   70.9 %   92.9 %   85.3 %   .Ruokaherne
72.8 %   89.8 %   63.7 %   78.3 %   82.5 %   .Rehuherne
97.7 %   31.3 %   94.5 %   142.6 %   91.4 %   Herne, säilörehu
94.3 %   66.9 %   69.1 %   89.1 %   76.2 %   Härkäpapu
160.7 %   119.3 %   149.6 %   309.3 %   203.8 %   Härkäpapu, säilörehu
52.0 %   72.0 %   104.0 %   47.6 %   50.0 %   Timotein siemen
103.1 %   104.4 %   98.4 %   112.7 %   83.9 %   Kuivaheinä
67.1 %   69.8 %   66.3 %   62.4 %   58.9 %   Säilörehu yhteensä
65.8 %   68.8 %   65.5 %   62.3 %   59.0 %   .Esikuivattu säilörehu
88.1 %   83.0 %   76.6 %   66.0 %   56.7 %   .Tuoresäilörehu
117.7 %   68.0 %   31.1 %   36.2 %   61.7 %   Tuorerehu
122.5 %   128.4 %   128.9 %   88.8 %   89.4 %   Tuorevilja yhteensä
91.8 %   91.0 %   99.9 %   65.1 %   73.6 %   .Kokoviljasäilörehu
77.7 %   103.1 %   82.9 %   80.2 %   72.4 %   .Tuoresäilövilja
94.0 %   70.6 %   52.0 %   90.5 %   70.2 %   Vihantavilja säilörehuksi

Lähde: https://www.luke.fi/fi/tilastot/satotilasto/sato-ja-luomusato-2024

TAULUKKO 2 Muutos prosenttiyksikköinä 2024-2023 (negatiivinen %-yksikkö tarkoittaa, että luomun osuus on pienentynyt; positiivinen, että luomun osuus on kasvanut)

2023      2024    Ero %-yks.  Kasvi
67.9 %   62.3 %   -5.6 %   Vehnä yhteensä
64.6 %   64.0 %   -0.6 %   .Syysvehnä
66.5 %   60.6 %   -6.0 %   .Kevätvehnä
76.9 %   63.5 %   -13.4 %   Ruisvehnä
56.1 %   47.4 %   -8.7 %   Ruis
66.3 %   61.9 %   -4.4 %   Ohra yhteensä
64.7 %   63.1 %   -1.6 %   .Rehuohra
71.0 %   58.1 %   -12.8 %   .Mallasohra
99.2 %   52.5 %   -46.7 %   .Syysohra
64.6 %   59.4 %   -5.2 %   Kaura
78.3 %   85.9 %   7.7 %   Seosvilja yhteensä
80.7 %   75.7 %   -5.0 %   .Seosvilja (vain vilja)
82.8 %   127.1 %   44.3 %   .Seosvilja (valkuaiskasvit + vilja)
132.1 %   80.0 %   -52.1 %   Tattari
75.4 %   67.6 %   -7.7 %   Rypsi ja rapsi yhteensä
77.5 %   73.1 %   -4.4 %   .Rypsi yhteensä
64.6 %   72.5 %   7.9 %   ..Kevätrypsi
113.4 %   92.9 %   -20.5 %   ..Syysrypsi
76.5 %   ..........   ..........   .Rapsi yhteensä
..........   ..........   ..........   ..Kevätrapsi
..........   ..........   ..........   ..Syysrapsi
47.7 %   33.3 %   -14.4 %   Öljypellava
67.1 %   54.9 %   -12.2 %   Öljyhamppu
..........   ..........   ..........   Kumina
52.5 %   41.3 %   -11.2 %   Peruna yhteensä
65.5 %   48.6 %   -16.8 %   .Ruokaperuna
..........   70.2 %   ..........   .Varhaisperuna
..........   ..........   ..........   .Ruokateollisuusperuna
47.6 %   36.3 %   -11.3 %   .Tärkkelysperuna
53.3 %   ..........   ..........   .Muu peruna
..........   ..........   ..........   Sokerijuurikas
80.4 %   81.3 %   0.9 %   Herne
92.9 %   85.3 %   -7.6 %   .Ruokaherne
78.3 %   82.5 %   4.3 %   .Rehuherne
142.6 %   91.4 %   -51.1 %   Herne, säilörehu
89.1 %   76.2 %   -12.9 %   Härkäpapu
309.3 %   203.8 %   -105.5 %   Härkäpapu, säilörehu
47.6 %   50.0 %   2.4 %   Timotein siemen
112.7 %   83.9 %   -28.8 %   Kuivaheinä
62.4 %   58.9 %   -3.5 %   Säilörehu yhteensä
62.3 %   59.0 %   -3.3 %   .Esikuivattu säilörehu
66.0 %   56.7 %   -9.4 %   .Tuoresäilörehu
36.2 %   61.7 %   25.6 %   Tuorerehu
88.8 %   89.4 %   0.5 %   Tuorevilja yhteensä
65.1 %   73.6 %   8.4 %   .Kokoviljasäilörehu
80.2 %   72.4 %   -7.8 %   .Tuoresäilövilja
90.5 %   70.2 %   -20.3 %   Vihantavilja säilörehuksi

Heikki Jokipii

#1032
Kiitos, Jarrumies, tuosta selvityksestäsi.

Hyvin systemaattisesti näyttää luomun osuus vähentyneen. Ennestään vähäisestä.

Koska olen "perunafani", otan siitä esiin tämän:

Quote-16.8 %   .Ruokaperuna

Hyvin vähäinen ruokaperunan osuus pienentyi vielä tuon verran.

Luke itse kertoo sanallisesti:

QuoteLuomutuotannon kasvu tasaantui

Suomen kokonaisviljasadosta noin neljä prosenttia oli luomutuotantoa. Kaura on selvästi tuotetuin luomuvilja. Sen 91 miljoonan kilon sato kattaa suurimman osan noin 140 miljoonan kilon kokonaisluomuviljasadosta. Ruissadostamme myös tänä vuonna kymmenys eli reilu neljä miljoonaa kiloa oli luomuviljaa. 
(lihav. HJ)

Voiko sanoa, että ajoitus on kuitenkin kohdallaan. Luomun kysynnän kasvu on ihan varmasti taittunut:

Quote from: Heikki Jokipii on 21.02.25 - klo:03:39
Eli se, että (kaikesta tuosta yrityksestä huolimatta) luomun myynti on jo kolme vuotta ollut laskussa.

Mitäpä sitä sitten turhaan tuottamaankaan!  8)


PS. "Kasvu" "tasaantui"? Pro Luomun koosteessa 2023 (s. 7) todettiin:

Quote• Luomuviljoja tuotettiin Suomessa vuonna 2023
yhteensä 142 miljoonaa kiloa, joka oli 21 %
vähemmän kuin vuonna 2022. Luomusadon
määrään heijastui haastavat sääolosuhteet.
• Koko Suomen viljasadosta luomua oli 5 %.

Tuossa ei ollut kasvua. Ja vielä huonommin meni siis vuonna 2024.

Heikki Jokipii

#1033
Tähän asti Ruokavirastokin nyt julkisti:

Luomuvalvonnan tilastot ja tietohaut

QuoteTilastot
Vuosi 2024

    Toimijoiden ja tuotantoalojen yhteenveto ELY-keskuksittain 2024  (pdf)
    Tärkeimpien vilja- ja nurmikasvien tuotantoalat 2024 (pdf)
    Tärkeimpien puutarhakasvien tuotantoalat 2024 (pdf)

Eli puutarhakasvit. Luomueläimet puuttuvat vielä. Tarkastellaan. Kommentoidaan.

Heikki Jokipii

#1034
Luomuperunan viljelyala on vähentynyt rajusti, 45 % koko maassa.

Mutta erityisen rajua oli väheneminen Etelä-Pohjanmaalla, peräti 68 %. Etelä-Pohjanmaa oli tärkein luomuperunan tuotantoalue. Ei ole enää. Pohjanmaa, pysymällä paikallaan, meni ohi.

Tarhaherne jatkoi edellisvuotista laskuaan, nyt vähennystä 43 %.

PS. 25.02.2025. Tarhaherneen osalta voimme viitata viimevuotiseen kommenttiimme. Juuri Uudellamaalla pudotus oli viime vuonnakin dramaattinen 77 %.

Ainoa HeVi-tuote, jossa viljelyalaa luomuna oli lisätty, oli omena +13 %. Mutta tätä pienemmästä siinä edellisenä vuonna lähdettiin:

Quote from: Heikki Jokipii on 03.09.20 - klo:09:42
Vuoteen ei ilmeisesti ole tarvinnut luomuomenista paljon puhua. Jos v. 2019 luomusato oli seuraava:

Omena        116 000 kiloa. Suomalaista kohti 21 grammaa. Yksi omenaviipale.

Kun tuon kasvin viljelyalassakaan ei ole ollut trendiä ylöspäin, luultavasti tänä vuonnakin  vähittäiskauppoihin asti kotimainen luomuomena päätyy harvoin. Ja jos kuulemme, että luomuedelmiä menee kaupaksi hyvin, ne eivät ole omenia. Eivät ainakaan kotimaisia

Vuonna 2023 luomuomenaa tuotettiin 109 000 kiloa.

Nyt Ruokavirasto kerkesi ennen tätä. Joka viime vuoteen verrattuna viipyy vähän:

QuoteTilaston seuraava julkistus 18.3.2025