Tässäkin perustelu asialle löytyi tällaisesta:
Joukkoliikenteen käyttö ei enää kannata HelsingissäTallinnassa julkinen liikenne on kaupungin asukkaille ilmaista, ja Luxemburgissa koko maan julkinen liikenne on täysin ilmaista. Helsingin ei tarvitse pystyä samaan, mutta sen täytyy pystyä parempaan, sillä yksityisautoilun ei tulisi olla esimerkiksi kaltaiselleni matalan budjetin opiskelijalle kannattavin vaihtoehto. Se ei ole terveen suhtautumisen merkki vallitsevaan ilmastohätätilaan.
(lihav. HJ)
Eivätkö hyvin olisi riittaneet vanhat perustelut viihtyisämmästä kaupungista, jossa on vähemmän yksityisautoja? Jossa vanhuksen ja opiskelijan ja lapsen on helpompi liikkkua? Sellaiset, jotka riittivät jo 1960-luvulla
Enemmistö ry:lle?Ja
miksei Helsingin täytyisi pystyä samaan kuin Tallinna ja Luxemburg? Molemmat ovat kooltaankin, kertaluokkana aika samankokoisia kuin Helsinki. Tallinna 437 980, Luxemburg 668 606 asukasta. Pinta-alat 159,3 km² ja 2 586 km². Helsinki 685 000 as. ja 213,8 km².