Todella huonoa sakää, nyt ydinvoimaloissa:
Loviisa 2:n tuotanto on keskeytynytReaktorin apujärjestelmässä oli häiriö. Vian tarkempaa syytä selvitetään parhaillaan.
[..]
Myös Olkiluoto 3:n toiminta on seis. Viikonloppuna havaitun vian korjaaminen kestää odotettua pidempään, kertoo Teollisuuden Voima. Laitos palaa takaisin sähköntuotantoon arviolta noin kahden vuorokauden kuluttua, kerrotaan yhtiön X-tilillä.
Äsken katsottuna tuulivoiman tilasta, ydinvoima yhteensä n. 2 000 MW, tuulivoima yhteensä n. 700 MW.
Sähkön kulutus yhteensä
yli 2 000 MW suurempi kuin tuotanto.
Kuten jo sanottu, koskaan ei mediassa sanota, että tuulivoimaan on tullut häiriö, jonka takia sen tuotanto on keskeytetty/sitä on rajusti vähennetty.
***
Kymmenellä tai sadalla pienellä ydinvoimalalla tuollaista ongelmaa ei olisi. Tuulivoimaloiden määrää lisäämällä ongelma säilyy. Niitä on jo valtavasti, mutta silti voi käydä näin:
Nyt tuulivoima "saavutti" tämän (lihav. HJ):
Tuulivoiman tuotanto 66 5463 3294 MWh/h
Nyt odotettavissa on pelkkää ylämäkeä, nousua. Mutta ohimennen huomattakoon, että tuo on 66/7898*100 eli 0,8 % nimellistehosta.