Author Topic: Ydinvoima versus merituulivoima?  (Read 195669 times)

Heikki Jokipii

  • Ylläpitäjä
  • *****
  • Posts: 27374
    • View Profile
    • Email
Vs: Ydinvoima versus merituulivoima?
« Reply #1215 on: 16.11.24 - klo:11:43 »
Tällaisia hankaluuksia ja hankauksia tulee tuulivoimasta:

”Järvi on meidän kaikkien helmi” – pumppuvoimalat huolettavat kemijärveläisiä, mutta verotulot kiinnostavat

Quote
Hallituksen lupaus energiatuesta ja vesivoimalupien ohituskaistasta nosti investointiaallon. Kemijärveä ympäröiville vaaroille on suunnitteilla peräti neljä pumppuvoimalaitosta.
[..]
Kemijärvelle pumppuvoimaloita suunnittelevat yhtiöt pitävät suuria investointeja kannattavina, koska voimalat tuottavat sähköä pörssisähkön hintahuipuissa.

– Lisääntynyt tuulivoima ja aurinkovoima on ovat tehneet sähköjärjestelmäämme ilmiön, jossa sähkön hinnanvaihtelut ovat todella suuria. Ei ole omistajillekaan kestävää, että sähkön hinta vaihtelee paljon, sanoo PVO vesivoima oy:n toimitusjohtaja Jani Pulli.

Alle 10 000 asukkaan Kemijärven sähköntarpeen tyydyttäisi varmaankin 1 pienydinvoimala. Jonka saisi kevyesti piilotettua maan alle.

***

Sinänsä PVO on oikeassa. Huomenna ja ylihuomenna on tuulivoima syöksymässä taas hyvin alas.
« Last Edit: 16.11.24 - klo:12:30 by Heikki Jokipii »

Heikki Jokipii

  • Ylläpitäjä
  • *****
  • Posts: 27374
    • View Profile
    • Email
Vs: Ydinvoima versus merituulivoima?
« Reply #1216 on: 17.11.24 - klo:18:47 »
Tuulivoima käyttäytyi täysin ennusteen mukaan.

Nollahinnat väistyvät ja pörssisähkön hinta nousee maanantaina selvästi – hintapiikki illalla

Quote
Tuulivoiman määrän väheneminen näkyy jo sunnuntain sähkön hinnoissa.


18.11.2024. Tätä ennustetaan nyt alkuviikosta:

Quote
Jatkuvasti päivittyvä tuulivoimaennuste    546    2427    1131 MWh/h
« Last Edit: 18.11.24 - klo:05:57 by Heikki Jokipii »

Heikki Jokipii

  • Ylläpitäjä
  • *****
  • Posts: 27374
    • View Profile
    • Email
Vs: Ydinvoima versus merituulivoima?
« Reply #1217 on: 19.11.24 - klo:06:29 »
Todella huonoa sakää, nyt ydinvoimaloissa:

Loviisa 2:n tuotanto on keskeytynyt

Quote
Reaktorin apujärjestelmässä oli häiriö. Vian tarkempaa syytä selvitetään parhaillaan.
[..]
Myös Olkiluoto 3:n toiminta on seis. Viikonloppuna havaitun vian korjaaminen kestää odotettua pidempään, kertoo Teollisuuden Voima. Laitos palaa takaisin sähköntuotantoon arviolta noin kahden vuorokauden kuluttua, kerrotaan yhtiön X-tilillä.

Äsken katsottuna tuulivoiman tilasta, ydinvoima yhteensä n. 2 000 MW, tuulivoima yhteensä n. 700 MW.

Sähkön kulutus yhteensä yli 2 000 MW suurempi kuin tuotanto.

Kuten jo sanottu, koskaan ei mediassa sanota, että tuulivoimaan on tullut häiriö, jonka takia sen tuotanto on keskeytetty/sitä on rajusti vähennetty.

***

Kymmenellä tai sadalla pienellä ydinvoimalalla tuollaista ongelmaa ei olisi. Tuulivoimaloiden määrää lisäämällä ongelma säilyy. Niitä on jo valtavasti, mutta silti voi käydä näin:

Nyt tuulivoima "saavutti" tämän (lihav. HJ):

Quote
Tuulivoiman tuotanto    66    5463    3294 MWh/h

Nyt odotettavissa on pelkkää ylämäkeä, nousua. Mutta ohimennen huomattakoon, että tuo on 66/7898*100 eli 0,8 % nimellistehosta.
« Last Edit: 19.11.24 - klo:06:46 by Heikki Jokipii »

Heikki Jokipii

  • Ylläpitäjä
  • *****
  • Posts: 27374
    • View Profile
    • Email
Vs: Ydinvoima versus merituulivoima?
« Reply #1218 on: 20.11.24 - klo:13:58 »
Nyt tuulivoima on rajussa nousussa. Ja seuraa nytkin aivan hammästyttävän hyvin ennustetta.

Jo nyt lähes 6 000 MW. Ihan mahdollista on, että uusi ennätys syntyy.

Heikki Jokipii

  • Ylläpitäjä
  • *****
  • Posts: 27374
    • View Profile
    • Email
Vs: Ydinvoima versus merituulivoima?
« Reply #1219 on: 21.11.24 - klo:05:10 »
Näin tapahtui:

Tuulivoiman tuotantoennätys meni rikki

Quote
Kantaverkkoyhtiö Fingridin mukaan tuulivoiman tuotanto Suomessa ylsi keskiviikkona yli 6 800 megawattiin.

Siis näin tapahtui (lihav. HJ)

Quote
                              Minimi    Maksimi    Keskiarvo
Tuulivoiman tuotanto    512    6869    2058 MWh/h

Nyt on alkanut lasku. Huomenna puolelta päivin ennuste 1 309 MW.


PS. klo 14. Tämä yllättää sen, joka ei seuraa Fingridiä:

Sähkön hinta pomppaa huomenna kun tuulet laantuvat

Quote
Olkiluoto 3 on palaamassa vähitellen jälleen tuotantoon. Loviisan kakkosvoimalan korjaus kestää perjantaihin iltapäivään saakka. 
« Last Edit: 21.11.24 - klo:14:03 by Heikki Jokipii »

Heikki Jokipii

  • Ylläpitäjä
  • *****
  • Posts: 27374
    • View Profile
    • Email
Vs: Ydinvoima versus merituulivoima?
« Reply #1220 on: 22.11.24 - klo:12:43 »
Kun Olkiluoto 3 palasi taas hommiin...

Olkiluoto 3 korjautumassa sittenkin jo torstaina

Quote
Tämän hetken tiedon mukaan laitos toimisi pienemmällä tehotasolla perjantaihin asti.

... niin sähköjärjestelmän tilakin näyttää nyt tällaiselta: ydinvoima 3 561 MW, tuulivoima 1 410 MW.

Aurinkovoima 59 MW. Mutta se on sitten oma juttunsa.

Heikki Jokipii

  • Ylläpitäjä
  • *****
  • Posts: 27374
    • View Profile
    • Email
Vs: Ydinvoima versus merituulivoima?
« Reply #1221 on: 24.11.24 - klo:05:03 »
Nyt se lopulta tuli. Kun Saksassa itsessään ei tunnu löytyvän järkeä asiassa, täytyi jo ulkopuolisen puuttua siihen:

Germany Urgently Advised To Return To Nuclear Power As Energy Supply Remains In Dire Situation

Quote
Germany phased out its entire fleet of nuclear reactors over the past years and hoped to rely on renewable energies, claiming they were cheaper and cleaner. However, the transition has not gone smoothly as grid revamping has not kept up and prices for wind and solar power have made German electricity among the most expensive worldwide.

At the UN Climate Change Conference in Baku, Rafael Grossi, head of the International Atomic Energy Agency (IAEA), has warned that “Germany can no longer turn its back on nuclear power and that a reorientation of energy policy is necessary. The government must reopen the debate on nuclear power.”

“Countries that have nuclear energy want more of it. And many that don’t have any want it,”  said Grossi.

Tähän oli jo tilanne valunut (lihav. HJ):

Quote
Blackout News describes how the prices of electricity “exploded” in early November during a period of calm winds and no sunshine. This forced Germany to fall back on gas and coal (energy sources that the government is currently working to phase out as well). “Fossil fuels supplied 71% of Germany’s electricity at the beginning of November – a figure that has not been reached for over a decade.”

Heikki Jokipii

  • Ylläpitäjä
  • *****
  • Posts: 27374
    • View Profile
    • Email
Vs: Ydinvoima versus merituulivoima?
« Reply #1222 on: 25.11.24 - klo:05:05 »
Viikko alkaa tuulivoimalle todella komeasti:

Quote
Kuvaaja    Minimi    Maksimi    Keskiarvo
Tuulivoiman tuotanto    4349    5583    5028 MWh/h
Tuulivoimaennuste seuraavalle vuorokaudelle    5509    6686    6317 MWh/h
Jatkuvasti päivittyvä tuulivoimaennuste    4686    6653    5829 MWh/h

Tässä vaiheessa ei muita kommentteja.


PS. klo 20.25. Tähän on nyt suunta (lihav. HJ):

Quote
Jatkuvasti päivittyvä tuulivoimaennuste    769    6806    4587 MWh/h
« Last Edit: 25.11.24 - klo:23:28 by Heikki Jokipii »

Heikki Jokipii

  • Ylläpitäjä
  • *****
  • Posts: 27374
    • View Profile
    • Email
Vs: Ydinvoima versus merituulivoima?
« Reply #1223 on: 25.11.24 - klo:07:10 »
Tämä oli paperiversiossa otsikoitu näin:

Asiantuntijat: Viime talvea vastaavia piikkejä ei ole luvassa

Ja tekstissä sitten komeasti tuon kanssa ristiriitainen tieto:

Quote
ISOIN pörssisähkön hintaan vaikuttava muuttuja on Energiateollisuuden Leskelän ja Fortumin Yrttiahon mukaan tuulivoima, jonka saatavuudessa voi olla isoja vaihteluita riippuen päivän tuulisuudesta.

”Suomeen on asennettu 8 000 megawattia tuulivoimaa. Käytännössä tuulivoimaan saatavuus voi vaihdella lähes nollan ja noin 6 000–7 000 megawatin välillä riippuen tuulisuudesta. Kun talvisin tuulettomina päivinä on niukkuutta tuulivoiman saatavuudessa, pörssisähkön hinnat voivat hyvin herkästi nousta korkealle”, Leskelä sanoo.

Koko Suomen sähkön maksimikulutus tunnissa on Leskelän mukaan noin 14 000–15 000 megawattia.

Koko talven ennuste menee kyllä myös Fingridin kompetenssin ulkopuolelle. Niin taitava kuin se onkin.
« Last Edit: 25.11.24 - klo:15:37 by Heikki Jokipii »

Heikki Jokipii

  • Ylläpitäjä
  • *****
  • Posts: 27374
    • View Profile
    • Email
Vs: Ydinvoima versus merituulivoima?
« Reply #1224 on: 26.11.24 - klo:05:05 »
Kuten Edith Piaf, Angela Merkel ei kadu mitään:

Angela Merkel kirjoitti liki 700 sivun muistelmat – ja mainitsee vain yhden suomalaisen

Quote
5. Ydinvoiman aika on ohi

Merkel on taustaltaan fyysikko, joka ehti työskennellä alalla vuosia ennen Saksojen välisen muurin murtumista. Siksi hänen päätöstään sulkea Saksan ydinvoimalat on ihmetelty ulkomaita myöten.

Merkel ei kuitenkaan kadu päätöstä. Fyysikkona hän kertoo arvioineensa ydinvoimaan liittyvän riskin ”kohtuulliseksi”. Päätöstä tehdessään hän kuitenkin kuunteli poliittista ympäristöä ja kansalaismielipidettä.

Kielteiselle kannalleen hän päätyi esimerkiksi radioaktiivisen materiaalin kuljetuksia vastustaneiden kiihkeiden mielenosoitusten ja Fukushiman ydinonnettomuuden jälkeen.

”En voi suositella Saksalle jatkossakaan paluuta ydinenergian käyttöön. Pystymme saavuttamaan ilmastotavoitteet ilman ydinvoimaakin, luomaan menestyksekkäitä teknologioita ja samalla rohkaisemaan muitakin maapallon maita”, Merkel kirjoittaa nyt.

Saksalainen Notickszone -saitti tuo miltei päivittäin esille syitä, miksi hänen pitäisi katua.

***

Hesarissakin oli muistelmat luettu:

Melkein virheetön Merkel

Ei otettu kantaa hänen ydinvoimapäätökseensä. Mutta kerrottiin siihen loogisesti liittyvästä riippuvaisuudesta venäliisest.maakaasusta. Jonka mainittiin jatkuneen jopa Krimin sodan puolelle. Ja olevan pitkälle Merkelin syytä.
« Last Edit: 26.11.24 - klo:06:12 by Heikki Jokipii »

Heikki Jokipii

  • Ylläpitäjä
  • *****
  • Posts: 27374
    • View Profile
    • Email
Vs: Ydinvoima versus merituulivoima?
« Reply #1225 on: 27.11.24 - klo:07:31 »
Hyvin seuraa Suomen tuulivoima ennustetta (lihav. HJ):

Quote
Tuulivoiman tuotanto    495    6744    4749 MWh/h

Ja kaksi vuorokautta tästä eteenpäin ennuste kertoo alle 1000 MW:n tasosta.

Viikko ei jatkunut näin.


PS. 29.11.24. Kävi lukemassa 182 MW. Ja pysyi tuolla ennustetulla tasolla. Nyt taas lähdössä korkeuksiin. Sitten jatkossa tuttua siksakia.
« Last Edit: 29.11.24 - klo:12:30 by Heikki Jokipii »

Heikki Jokipii

  • Ylläpitäjä
  • *****
  • Posts: 27374
    • View Profile
    • Email
Vs: Ydinvoima versus merituulivoima?
« Reply #1226 on: 29.11.24 - klo:07:37 »
Väite:

IRENA’s Fake Wind Costs

Quote
The International Renewable Energy Agency, IRENA, makes no secret that its only objective is to promote renewable energy. It is an intergovernmental organization, with 169 member countries plus the EU.

One of its main tools is to convince governments and public that renewable energy is much cheaper than fossil fuels. They have produced this dashboard for onshore wind costs:

< kaavio >

Clearly IRENA’s costs are not only fake, they are fraudulent. If the UK’s costings are wrong, no doubt every other country’s is as well.

Heikki Jokipii

  • Ylläpitäjä
  • *****
  • Posts: 27374
    • View Profile
    • Email
Vs: Ydinvoima versus merituulivoima?
« Reply #1227 on: 30.11.24 - klo:07:56 »
Tähän kappaleeseen Hesari saa mahtumaan ristiriidan:

Nämä viisi asiaa selittävät, miksi Google valitsi juuri Suomen

Quote
2. Puhdasta, halpaa sähköä on saatavilla

Palvelinkeskus tarvitsee paljon sähköä. Se on Suomessa halpaa ja puhdasta.

”Suomen sähköntuotannosta 95 prosenttia luokitellaan puhtaaksi eli perustuu tuuli-, aurinko-, vesi-, bio- ja ydinvoimaan. Sähköntuotannon päästöt ovat alhaisimpia Euroopassa. Google ja sen asiakkaat arvostavat sitä”, Parviainen sanoo.

Hän huomauttaa, että sekä Muhoksella että Kajaanissa on jo olemassa suurten datakeskusten edellyttämät vahvat kantaverkon sähköasemat.

”Ympäristössä on myös paljon uusiutuvaa ja puhdasta sähköntuotantoa, joten datakeskusten liittäminen sähköverkkoon on verrattain helppoa ja edullista ilman suuria investointeja kantaverkkoon.”

Lisäksi sähkön toimituksen käyttövarmuudella on hänen mukaansa Googlelle suuri merkitys.

”Se on Suomessa maailman huippuluokkaa.”
(lihav. HJ)

Heikki Jokipii

  • Ylläpitäjä
  • *****
  • Posts: 27374
    • View Profile
    • Email
Vs: Ydinvoima versus merituulivoima?
« Reply #1228 on: 01.12.24 - klo:06:47 »
Tässäkin Suomessa aivan väkisin lisätty tuuli- ja aurinkovoima kummittelee:

Selvitys: Pienten vesivoimaloiden korvaaminen muulla säätövoimalla maksaisi vähintään 400 miljoonaa euroa

Quote
Vesivoiman merkitys säätövoimana on kasvanut, kun sään mukaan vaihtelevan tuuli- ja aurinkovoiman määrä on lisääntynyt. Samaan aikaan polttoon perustuvia voimalaitoksia on suljettu nopeassa tahdissa.

Ja tuohon säätelytehtävään mainiosti sopivat pienydinvoimalat antavat vielä odottaa itseään. Tosin, sitten kun niitä on riittävästi, ne poistavat tuon säätövoiman tarpeen.  8)
« Last Edit: 01.12.24 - klo:09:35 by Heikki Jokipii »

Heikki Jokipii

  • Ylläpitäjä
  • *****
  • Posts: 27374
    • View Profile
    • Email
Vs: Ydinvoima versus merituulivoima?
« Reply #1229 on: 03.12.24 - klo:05:01 »
Quote
Hän huomauttaa, että sekä Muhoksella että Kajaanissa on jo olemassa suurten datakeskusten edellyttämät vahvat kantaverkon sähköasemat.

”Ympäristössä on myös paljon uusiutuvaa ja puhdasta sähköntuotantoa, joten datakeskusten liittäminen sähköverkkoon on verrattain helppoa ja edullista ilman suuria investointeja kantaverkkoon.”

Lisäksi sähkön toimituksen käyttövarmuudella on hänen mukaansa Googlelle suuri merkitys.

”Se on Suomessa maailman huippuluokkaa.”

Tällaisella (?) käyttövarmuudella:

Quote
Jatkuvasti päivittyvä tuulivoimaennuste    576    6965    3237 MWh/h
(lihav. HJ)