Author Topic: Erilainen suhtautumistapa  (Read 100692 times)

Heikki Jokipii

  • Ylläpitäjä
  • *****
  • Posts: 27371
    • View Profile
    • Email
Vs: Erilainen suhtautumistapa
« Reply #495 on: 13.03.24 - klo:12:14 »
Yllättämätön reaktio:

Ledare: Skäms på dig, påven – Putins ”fred” innebär evigt krig

Quote
I Putins skruvade värld är målsättningen att Ukraina ska utplånas från kartan och våra medvetanden. Även påven i Rom beter sig som nyttig idiot.

Eräs monista samanlaisista.

Heikki Jokipii

  • Ylläpitäjä
  • *****
  • Posts: 27371
    • View Profile
    • Email
Vs: Erilainen suhtautumistapa
« Reply #496 on: 14.03.24 - klo:11:18 »
Näin se pitää kai sitten tehdä:

Quote
EU sopi viiden miljardin euron apupaketista Ukrainalle

EU-maat ovat sopineet Ukrainalle annettavasta uudesta tukipaketista, jonka arvo on viisi miljardia euroa.

Asiasta kertoo EU:n puheenjohtajamaan Belgian ministerineuvosto X:ssä.

– EU antaa edelleen päättäväisesti tukea Ukrainalle varmistaakseen, että maa saa puolustustarvikkeita, joita se tarvitsee, päivityksessä sanotaan.


Aiemmin oli sovittu tästä:

Quote
Helmikuun alussa EU pääsi sopuun Ukrainalle annettavasta 50 miljardin euron tukipaketista.

Jonka kerrottin olevan humanitaarista ja taloudellista.
« Last Edit: 14.03.24 - klo:13:50 by Heikki Jokipii »

Heikki Jokipii

  • Ylläpitäjä
  • *****
  • Posts: 27371
    • View Profile
    • Email
Vs: Erilainen suhtautumistapa
« Reply #497 on: 15.03.24 - klo:06:20 »
En ole saanut käsiini, enkä pysty arvioimaan, miten he siinä onnistuvat. Mutta asia vaatii ehdottomasti analyysinsa:

Kun Venäjä hyökkäsi Ukrainaan, Suomessa alkoi militarisaation aalto – Susanna Hast ja Noora Kotilainen kysyvät kirjassaan, miksi sota on meille pyhä asia

Quote
Suomessa ei ole kriittisen militarismintutkimuksen perinnettä, mutta nyt aiheesta on julkaistu ensimmäinen kirja. Sodasta puhutaan valtavan paljon – mutta sen todellisuus jää militaristisen kielen alle, sanovat tutkijat.
« Last Edit: 15.03.24 - klo:06:59 by Heikki Jokipii »

Heikki Jokipii

  • Ylläpitäjä
  • *****
  • Posts: 27371
    • View Profile
    • Email
Vs: Erilainen suhtautumistapa
« Reply #498 on: 16.03.24 - klo:05:40 »
Näin Hesari:

Ukrainan tilanne on karu muttei epätoivoinen

Quote
Ukrainan tilanteen manaaminen on lopetettava.

Tehtävää on paljon. Euroopan on valmistaududuttava tuen kasvattamiseen ja asetuotannon selvään lisäämiseen. Ukrainan johdon taas on pakko alkaa mobilisoida lisää sotilaita, vaikka se onkin poliittisesri eåäsuosittua.

Edessä onkin vaikeita päätöksiä ja ikäviä tilaneita. Tässä sodassa niiden vaihtoehto on kuitenkin paljon pahempi.

Sisäsivuillaan Hesarikin kertoi tästä:

Ukrainan sota viisinkertaisti Suomen ampumatarviketuotannon – EU-rahat voivat vielä auttaa kymmenkertaistamaan sen

Sillä onhan niin, että lopussa hyvikset kuitenkin aina voittaa. Onhan?
« Last Edit: 16.03.24 - klo:06:27 by Heikki Jokipii »

Heikki Jokipii

  • Ylläpitäjä
  • *****
  • Posts: 27371
    • View Profile
    • Email
Vs: Erilainen suhtautumistapa
« Reply #499 on: 18.03.24 - klo:06:32 »
Jos totta niin tragifarssi:

Hamas tappoi klaanijohtajan – Gaza voi ajautua sisällissotaan

Vastaavaa ihmeteltävää on uutisia lukevalle yleisölle jo järjestetty Syyrian sodassa. Erään laskelman mukaan siellä on ollut toisiaan vastaan aseellisesti taistelevia ryhmiä n. 100. Jotka kaikki ovat myös Assadia vastaan. Ja aseellisesti.

Heikki Jokipii

  • Ylläpitäjä
  • *****
  • Posts: 27371
    • View Profile
    • Email
Vs: Erilainen suhtautumistapa
« Reply #500 on: 18.03.24 - klo:09:06 »
YLE:

Putin piti voitonpuheensa – mainitsi Navalnyin ensimmäistä kertaa nimeltä kuoleman jälkeen

Quote
Ranskan Macron on sanonut, ettei länsijoukkojen läsnäoloa Ukrainassa tulisi sulkea pois. Putin kommentoi asiaa puheessaan sanomalla, että länsijoukot Ukrainassa voisivat viedä tilanteen maailmansodan partaalle. Putin sanoi, ettei usko kenenkään olevan kiinnostunut tällaisesta.

Eihän se voi olla niin hullu? Eihän?

Tarkentaen. Siis Putin.
« Last Edit: 18.03.24 - klo:09:22 by Heikki Jokipii »

Heikki Jokipii

  • Ylläpitäjä
  • *****
  • Posts: 27371
    • View Profile
    • Email
Vs: Erilainen suhtautumistapa
« Reply #501 on: 20.03.24 - klo:05:44 »
Kaksi uutista Gazasta:

Britanniassa Gaza kuohuttaa Ukrainaa enemmän – hallitus haluaa eroon tulitaukoa vaativista katuprotesteista

Ja tämä Britannian kautta:

Fatah is right – Hamas is to blame for the war in Gaza

Quote
It’s time we called out the woke left’s neo-imperial belief that Israel is to blame for everything.

So, there you have it: Fatah is now taking a more grown-up line on the Gaza war than most of the woke left. Where Western radicals are still running around damning Israel as a uniquely barbaric state that is carrying out a genocidal pillage of Gaza, Fatah says that, actually, a certain terror army called Hamas bears vast moral responsibility for this calamity. It was Hamas’s ‘adventure’ of 7 October that lit the fire of this war, this ‘horrific and crueller [Nakba] than the Nakba of 1948’, Fatah says. It’s true – so why can so few in the West see it?
[..]
It’s good Fatah is finally holding Hamas responsible for the horror of Gaza, but really it’s only stating the blindingly obvious: start a war, get a war.


PS. 21.03.24. Spiked! vielä:

The West is still swallowing Hamas’s propaganda

Siitä tämä:

Quote
Hamas is committed to the destruction of Israel. Its leaders have pledged to repeat the murderous 7 October terror attack on Israel again and again. Although Israel is regularly accused of carrying out a ‘genocide’ in Gaza, Hamas is the only party in this war that is officially committed to the genocide of the other. Israel’s official position, on the other hand, is that its soldiers should avoid civilian casualties where possible. And it has taken measures to do so, such as warning of impending attacks, even when this puts its own forces at greater risk.
(lihav. HJ)
« Last Edit: 21.03.24 - klo:05:51 by Heikki Jokipii »

Heikki Jokipii

  • Ylläpitäjä
  • *****
  • Posts: 27371
    • View Profile
    • Email
Vs: Erilainen suhtautumistapa
« Reply #502 on: 21.03.24 - klo:09:00 »
Hesarin mielipidesivulla vallan toisista kysymyksistä kylläkin:

Eturivin päättäjien on kyettävä parempaan

Mutta otsikon ajatuksen toin edellä esiin näin:

Yritän hahmottaa, minkälaisen sen kirjoituksen pitäisi olla, jonka nyt kirjoittaisi joku minua suuremmalla arvovallalla.

Eikö sen pitäisi olla halveksiva kaikkia maailman johtajia kohtaan? Jotka nyt yrittävät kriisinhallintaa, kun odotukset heitä kohtaan olisivat sellaiset, että miten he pystyisivät edesauttamaan sellaisen maailman syntymistä, jossa tiettyjä (nykyisenlaisia) kriisejä ei olisi. Eli koko maailman johtajat koostuvat nyt kakkosketjun ihmisistä, jotka eivät oikeasti pysty ihmiskuntaa johtamaan.

Jokin kuvitelma toisen planeetan sivilisaatiosta: ovat kyllä jo meidät havainneet, mutta todenneet, että ihmiskunnalta on vielä alkeellisin asia hukassa: miten elää sovinnossa edes oman lajin kanssa. Ei kannata ottaa yhteyttä!

Ei niin, että korkeamman sivilisaation edustajat meitä pelkäisivät. Mutta ovat todenneet, ettei kannata – ei huvita – vierailla tuntemattomassa pubissa, jonne koko ajan kannetaan ovesta sisään lisää pesäpallomailoja? Josta kuuluu ikävä räiske ulos asti?  8)
« Last Edit: 21.03.24 - klo:09:06 by Heikki Jokipii »

Heikki Jokipii

  • Ylläpitäjä
  • *****
  • Posts: 27371
    • View Profile
    • Email
Vs: Erilainen suhtautumistapa
« Reply #503 on: 21.03.24 - klo:09:12 »
Tätä en käsitä:

Suomalaisyhtiö tekee valtavaa bisnestä venäläisillä raaka-aineilla – ”Olemme mukana isänmaallisessa työssä”

Quote
Suomi noudattaa EU:n yhteistä pakotepolitiikkaa. Venäläinen nikkeli ja lannoitteet eivät kuulu tällä hetkellä pakotteiden piiriin.

Molemmat ovat kriittisiä raaka-aineita. EU ja länsimaat pitävät niitä tarpeellisina maailman ruokahuollon ja teollisuuden, erityisesti vihreän siirtymän kannalta.

Suomi ei ole tehnyt erillistä päätöstä näiden tuonnin sallimisesta. Kuljetukset ovat yleisesti hyväksyttyjä siten, ettei toimintamallia ole myöskään kielletty.

Väkivallatomaan pakotepolitikkaan on jätetty tuollaiset aukot. Vielä ennemmän sitä epäilee, että päättäjämme muodostuvat kakkkosketjun väestä. Suomenkin aseteollisuus tarvitsee nikkeliä?
« Last Edit: 21.03.24 - klo:09:20 by Heikki Jokipii »

Heikki Jokipii

  • Ylläpitäjä
  • *****
  • Posts: 27371
    • View Profile
    • Email
Vs: Erilainen suhtautumistapa
« Reply #504 on: 22.03.24 - klo:07:51 »
Näiden lukumäärien epäsuhta kieltämättä suuresti kummastuttaa:

Välimeren joukkohauta kasvaa joka vuosi tuhansilla ilman suurta mediahuomiota – Samaan aikaan Suomi sekoaa muutamasta kymmenestä ihmisestä

Vaikka ei olisikaan ehdottaa ratkaisua kumpaankaan ongelmaan.

Heikki Jokipii

  • Ylläpitäjä
  • *****
  • Posts: 27371
    • View Profile
    • Email
Vs: Erilainen suhtautumistapa
« Reply #505 on: 30.03.24 - klo:05:02 »
« Last Edit: 30.03.24 - klo:05:07 by Heikki Jokipii »

Heikki Jokipii

  • Ylläpitäjä
  • *****
  • Posts: 27371
    • View Profile
    • Email
Vs: Erilainen suhtautumistapa
« Reply #506 on: 02.04.24 - klo:05:56 »
Ihailtavaa yhteistyökykyä sodan keskellä (lihav. HJ)?

Venäläisen maa­kaasun vienti Eurooppaan kasvoi

Quote
Keskimääräinen päivittäinen putkivienti Ukrainan kautta oli maaliskuussa 88,7 miljoonaa kuutiometriä, kun se helmikuussa oli 84,9 miljoonaa kuutiometriä, kertoo Reuters. Viime vuoden maaliskuussa putkivienti oli 70,3 miljoonaa kuutiometriä.

Laskelma perustuu Euroopan kaasunvälittäjien yhteistyöjärjestön Entsogin ja Gazpromin kuukausittaisiin raportteihin. Kuluvan vuoden aikana Gazprom on toimittanut maakaasua Eurooppaan 7,74 miljardia kuutiometriä
« Last Edit: 02.04.24 - klo:06:13 by Heikki Jokipii »

Heikki Jokipii

  • Ylläpitäjä
  • *****
  • Posts: 27371
    • View Profile
    • Email
Vs: Erilainen suhtautumistapa
« Reply #507 on: 12.04.24 - klo:04:47 »
Tässä tuodaan kyllä amerikkalaistyylistä salaliittoajattelua Eurooppaan:

Nämä viisi EU-maata joutuivat Putinin taskuun – professori avaa, mitä Venäjän toimista keskellä Eurooppaa on syytä tietää

Se Putin on paholainen. Ja sillä on myös paholaisen valta ja keinot. Ja tassā tuon paholaisen kavalin juoni:

Quote
Sotaväsymyksen” takana Putin

Maiden Venäjä-myönteisyys paljastuu niiden suhtautumisessa Ukrainan tukemiseen.

Heti sodan alussa moni puolue, jolla oli ennen erittäin hyvät ja tiiviit yhteydet Putinin puolueeseen, otti etäisyyttä tai yritti peitellä yhteyttä Venäjään. Braghirolin mukaan näin tekivät esimerkiksi Vaihtoehto Saksalle, Ranskan Kansallinen liittouma ja Italian Pohjoinen liitto.

– Ne muotoilivat ”kertomuksensa” uudelleen ikään kuin kansallisen edun kannalta hyväksi. Ja piilottavat taustalla olevan motiivin, eli Venäjän edun, Braghiroli toteaa.

Nyt nämä puolueet Braghirolin mukaan perustelevat Ukrainan tukemisen lopettamista omien maidensa kansallisella edulla.

– Näin ne verhoavat Venäjän edun ajamisen yleiseen ”sotaväsymykseen”.

Jos toivot rauhaa, olet jo myynyt sielusi paholaiselle.

Heikki Jokipii

  • Ylläpitäjä
  • *****
  • Posts: 27371
    • View Profile
    • Email
Vs: Erilainen suhtautumistapa
« Reply #508 on: 13.04.24 - klo:05:01 »
Jos tuossa edellisessä hänet nähtiin toisen puolen potentaattina, hän itse pistää paremmaksi:

Putin vertasi itseään Jeesukseen

***

Muuten esitetään nyt tällaisiakin arvioita:

Ukrainan rintama on lähellä murtumista – ”Se osapuoli häviää, joka ei voi ampua takaisin”, arvioi Nato-komentaja

Quote
Naton Euroopan joukkojen komentaja kuvailee tilannetta Ukrainassa ”äärimmäisen vakavaksi”. Jos Ukrainan puolustus pettää itärintamalla, Venäjälle voi avautua ensimmäistä kertaa tilaisuus edetä laajamittaisesti Ukrainassa.

Mutta kyllä siinä kuitenkin vähän sellainen meninki on...

Quote
Viime sunnuntaina Suomen presidentti Alexander Stubb vetosi yhdysvaltalaisen uutiskanavan CNN:n haastattelussa Yhdysvaltain kongressiin, jotta se hyväksyisi aseavun Ukrainalle. Stubb korosti, ettei poliitikkojen pitäisi pelata ukrainalaisten hengillä.
(lihav. HJ)

... että me täällä popcornipusseinemme jännitämme suosikkijoukkueemme puolesta. Mutta ratkaiseva matsi (tai matsit) on pelattava loppuun. Minkäänlainen sopupeli ei tule kysymykseen. Vrt. juuri edellä.
« Last Edit: 13.04.24 - klo:09:41 by Heikki Jokipii »

Heikki Jokipii

  • Ylläpitäjä
  • *****
  • Posts: 27371
    • View Profile
    • Email
Vs: Erilainen suhtautumistapa
« Reply #509 on: 14.04.24 - klo:04:26 »
Jos näissä asioissa ylipäänsä jotain kohtuullisuutta on, niin tätä uhkausta voi pitää täysin kohtuullisena:

Venäjältä raamatullinen varoitus Suomelle

Quote
Suomi kohtaa Venäjän ”täydet sotilastekniset vastatoimet”, mikäli sallii ydinaseiden kuljettamisen maaperällään, uhkaa Venäjän ulkoministeriön korkea-arvoinen diplomaatti.

– Tällaisia ​​aikomuksia voidaan arvioida käyttämällä apuna raamatullista tekstiä: He eivät tiedä, mitä tekevät, sanoi asevalvonnasta Venäjän ulkoministeriössä vastaavan osaston johtaja Vladimir Jermakov valtiollisen uutistoimisto Tassin haastattelussa.

– Riippumatta siitä, tietävätkö Suomen viranomaiset, mitä he tekevät, heidän on kohdattava täysin Venäjän sotilastekniset vastatoimet.

Jermakov syytti Suomea ja muita Nato-maita siitä, että nämä olisivat käyttäneet Venäjän ”malttia ja pitkämielisyyttä” hyväkseen.

Venäläisdiplomaatin mukaan ”jokainen järkevä katsoja” on tietoinen siitä, että Venäjä ei uhannut Suomea ennen Nato-jäsenyyttä.

Jermakov sanoo Kremlin linjaa toistaen, että Suomen johto on heittänyt pois sen, mikä ennen takasi rauhan ja vakauden, eli sotilaallisen puolueettomuuden.
[..]
Vastatoimena hän uhkasi Venäjän lisäävän laillisiksi tuhokohteikseen paikkoja Suomesta.

– On epätodennäköistä, että turvallisuus lisääntyy, kun Venäjän kenraalin karttoihin ilmestyy merkkejä, jotka tarkoittavat Suomen alueella olevien esineiden sisällyttämistä luetteloon laillisista tuhokohteista Venäjän ja Naton välittömässä sotilaallisessa yhteenotossa. Sitä saa mitä tilaa, Jermakov sanoo.

Alkuperäisessä Raamatunkohdassa Jeesus sanoi: "Isä, anna heille anteeksi, sillä he eivät tiedä, mitä he tekevät."

Nyt ei puhuta anteeksiannosta.

Eikä toisaalta tietämättömyydestäkään.

Tietysti tuossa liioitellaan ydinaseiden maantieteellisen sijoittamisen merkitystä. Naton ja Venäjän kuviteltavassa sotilaallisessa yhteenotossa eroa on vain minuuteissa.

Tuo "laillinen tuhokohde" on kyllä surkuhupaisa käsite, ja tuo mieleen Suomessa olleen yhdysupseeri Erfurtin (päiväkirjassaan v. 1941 esittämän) huolen siitä, että vaikka Leningrad on tietysti täysin tuhottava, asukkaineen, miten saada suojeltua Eremitaashin taideaarteet. Eiväthän natsit mitään barbaareja olleet, hän vakuutti. – Jermakov aikoo käydä sotaa laillisuuden puitteissa.