Ilta-Sanomissa:
VastatuulessaOnko Suomi tekemässä kallista virhettä?
[..]
Professori Anne Tolvanen Luonnonvarakeskuksesta (Luke) sanoo, ettei huoli ole tuulesta temmattu. Hän on vastikään perehtynyt kymmeniin ulkomaisiin tutkimuksiin.
– Tuulivoimalalla on isot vaikutukset eläimistöön. Tutkittuja vaikutuksia ovat esimerkiksi populaatiokoon pieneneminen, muutokset soidinkäyttäytymisessä, poikastuoton väheneminen ja poikaskuolleisuuden kasvu, Tolvanen tiivistää tuloksia.
Tuulivoimaloiden on havaittu vaikuttavan esimerkiksi kurkiin, pöllöihin ja poroihin jopa viiden kilometrin päässä.
[..]
Myös Turun yliopiston tutkimuksessa huomattiin, etteivät lepakot voi hyvin tuulivoimaloiden lähellä. Tutkimus Suomessa on kuitenkin vasta alkamassa. Luke selvittää parhaillaan, kuinka tuulivoimalat vaikuttavat susiin, metsäpeuroihin ja maakotkiin.
Ja niin edespäin. Tuulivoiman taannoinen yleinen, varaukseton hymistely ei jatku enää.
Myöhemmin asiaa maisemahaitoistakin. Pari asiaa demonstoivaa kuvaakin.
Samoin on kuvia kuolleista petolinnuista.
PS. 1.2.2025. Mielenkiintoista, että IS:n paperilehdessä olevassa oheisartikkelissa edes Peter Lund, yksi
tämän artikkelin alllekijoittajista, ei täysin kiellä tuulivoiman haittoja!