• Welcome to Tuottava Maa Turvattu Luonto.
 

Ydinvoima versus merituulivoima?

Started by Heikki Jokipii, 24.02.19 - klo:03:10

Previous topic - Next topic

Heikki Jokipii

#420
Quote from: Heikki Jokipii on 11.02.22 - klo:06:04
Tämänpäiväisessä jutussa Hesari lanseeraa uuden käsitteen:

Uraaniesirippu jakaa Euroopan

Siinäkin tulee esille, miten toinen leiri ylläpitää fossiilisten kysyntää (lihav. HJ):

QuoteYdinvoiman alasajo jättää Belgiassa ison aukon, jota oli tarkoitus korvata lähivuosina muun muassa merituulivoimalla ja kahdella suurella maakaasuvoimalalla. Suunnitelma horjahti, kun toinen kaasuvoimaloista ei ole saanut lupaa.

Eikä tuossa ole varsinaisesti kyse siitä, että olisi epäonnistuttu rahan paimentamisessa.

Jaaha. Belgia lykkääkin asiaa:

"Hohe Energiepreise durch Krieg"
Belgien verschiebt Atomausstieg um zehn Jahre


10 vuodella.

QuoteZwei belgische Atomkraftwerke sollen zehn Jahre länger laufen als geplant. Mängel sorgten in der Vergangenheit für Besorgnis - auch in Deutschland. Die belgische Regierung begründet den Beschluss mit dem Ukraine-Krieg und den hohen Energiepreisen.

Heikki Jokipii

#421
Belgia kyllä. Mutta Saksa:

Deutschland im Blindflug trotz Klima- und Energiekrise

QuoteDer Krieg um die Ukraine hat drei fundamentale Probleme der Energiepolitik der letzten Jahrzehnte offenbart. Während wir bei der Verteidigungspolitik eine Kehrtwende schafften, bleibt die Bundesregierung in der alten, verfehlten Energiepolitik mit großen Gefahren für Gegenwart und Zukunft stecken.

Toinen artikkeli samaa maata koskien:

Viewpoint: Why is Germany hiring a former Greenpeace activist who reflexively opposed nuclear energy and genetic engineering as a climate advisor?

Heikki Jokipii

#422
Tämä on kuin polvirefleksi, heillä, tällaisissa tilanteissa:

Sodan takia jokaisen kannattaa vähentää energian kulutusta, arvioivat Sitra ja energiajärjestö " tutkijan mukaan käsillä on kauan odotettu käänne

Eli kaikkea energiaa on säästettävä. Vaikka säästettävä olisi (tuon takia) vain tiettyä energiaa.

Nyt voi sanoa, että sekä tuulisähköä että ydinsähköä on nyt syytä käyttää. Yritystä ratkaista ongelmallista osaa tuossa asiassa säästämällä voi pitää kutakuinkin toivottomana.

Ja tottakai mieleen tulee paralleeli: (mahdollista) ongelmallista osaa torjunta-aineissa yrittää EU nyt hallita kaikkien torjunta-aineiden käyttöä vähentämällä.

Heikki Jokipii

Lomborg tähän:

Opinion: Fracking, nuclear and research are Europe’s best energy bets

QuoteThe devastating Russian invasion of Ukraine has captured global attention. While the world’s focus is rightly on the human toll and suffering, the crisis has highlighted the need to end reliance on Russian oil and gas. To achieve that ambition, we must be pragmatic and invest in sensible alternatives, not engage in wishful thinking about renewable energy.

Saksalla on ilmeisiä vaikeuksia tuota myöntää.

Heikki Jokipii

#424
Nyt Olkiluoto 3 työntää sähköä verkkoon n. 300 MW. Ei vielä pitkään aikaan täysillä.

Vertailuksi Porin TAHKOLUODON Merituulipuiston tuotanto oli äsken: 6,11 MW.

Haaviston polkupyörän dynamosta meillä ei valitettavasti ole ajantasaista tietoa. ;D

Heikki Jokipii

Suuri ympäristöjärjestö Saksassa on asettunut vastustamaan näitä "tuulipuistoja":

Leading Environmental Group NABU Now Vigorously Opposes Wind Parks In German Forests

Odotan sitä, että jokin suuri järjestö korottaa äänensä koskemattoman meriluonnon ja -maiseman puolesta.

Heikki Jokipii

#426
Kaikki muut ratkaisut mainitaan YLE:n jutussa...

Ilmastopaneeli: Energiatuotannon sähköistäminen vaatii erilaisten ongelmien selvittämistä

... mutta ei vahingossakaan ydinvoimaa.

YLE:n puheuutiset kertoi asiasta samaan tapaan.

Heikki Jokipii

#427
Ei saa lukea paljon, mutta tämäkin on jo kiva lukea:

Ruotsiin tulossa 300 MW:n pienydinvoimala

QuoteSMR-reaktori (Small modular reactor) tuottaa hiiletöntä energiaa.

Ruotsalainen ydinsähkön myyntiyhtiö Kärnfull Next aikoo eliminoida sähköntuotannon hiilipäästöjä paikallisten SMR-pienreaktoreiden avulla. Yhtiö on jo sopinut GE Hitachin kanssa 300 MW:n vesijäähdytteisen SMR-reaktorin toimittamisesta.

Ja Suomessa voitaisiin tehdä samaan tapaan:

Kotimaista uraania käyttävä pienydinvoima on ratkaisu energiamurrokseen

QuoteMIKA ANTTONEN pohti kolumnissaan (HS 26.3.) keinoja Venäjän fossiilienergian korvaamiseen. Hän pitää energiamurrosta vaikeana tehtävänä, joka vaatii uusia innovaatioita, kuten tuuli- ja aurinkoenergian teollista varastointia. Lisäksi Anttonen ehdotti kotimaisten energialähteiden geotermisen maalämmön ja biokaasun käyttöä.

Anttonen ei kuitenkaan maininnut Suomen suurinta energiavarantoa. Peruskalliossamme on valtavat määrät uraania. Sitä voidaan ottaa talteen myös ilman kaivoksia paikallaan liuottamisella, jossa uraani erotetaan maaperästä nesteellä. Voimme rakentaa maahamme kotimaista uraania käyttävän ydinpolttoaineen rikastuslaitoksen. Polttoainetta käyttävät sarjatuotetut pienydinvoimalat, jotka ovat tulossa tuotantoon maailmalla tämän vuosikymmenen aikana ja ovat jo mukana muun muassa Helsingin energiastrategiassa.

Ruotsilla saattaa muuten olla rasituksenaan aikoinaan säädetyt rajoitukset kotimaisen uraanin hyödyntämisessä? Meillä sellaisia ei ole. " Ruotsilla on vähän mainostetut, meidän varojamme paljon suuremmat uraanivarat.

***

Jos noin tehdään, niin minäkin voin ja lupaan laittaa hetkeksi syrjään haaveeni hyötöreaktoreista. ;D

Heikki Jokipii

Mennäänkö siellä säännöstelyyn:

Gas Rationing? Germany Paying a Horrible Price for Decades of Green Energy Insanity

QuoteIt could all have been so different. If Europe had embraced nuclear power and fracking, they could have laughed off Putin’s gas supply threats.

I would like to report that Europe has woken from its delusions, but despite my early hopes, the messages are mixed. Politicians still haven’t got the balls to admit they were wrong. [..]

Sellainen etiäinen minulla on, että vääntö tuosta Saksassa vielä jatkuu.

Heikki Jokipii

#429
Näin julistetaan (taas: YLE):

Suomen tuulivoimakapasiteetti on yli 16-kertaistunut 10 vuodessa " eläkeyhtiöt, kunnat ja myös osuuskauppa rynnistäneet suuriksi omistajiksi

Kylmän rauhallisesti otamme sieltä tämän luvun:

QuoteTuulivoiman kokonaiskapasiteetti, megawattia (MW)  3 257

Ja kylmän rauhallisesti jaamme sen neljällä: 814 MW.

Jossain vaiheessa kevään kuluessa Olkiluoto 3 tuottaa yksin enemmän kuin kaikki Suomen tuulivoimalat yhteensä. Lopulta n. tuplasti sen verran. Ja hyvin ennustettavasti: huoltokatkot kerrotaan kauan etukäteen. Ja ajoitetaan niin, että niistä on mahdollisimman vähän haittaa. Joulun kinkunpaisto- ja joulusauna-aikaan niitä ei pidetä.

Heikki Jokipii

#430
Sanottu, mutta annetaan sanoa kerran vielä:

QuoteLudger Wess uudelleentwiittasi
Maik Kretschmar
@jungpionier_·11t
Vastauksena käyttäjille
@Schiboe ja @jaydewee

Die Kernkraftwerke in Deutschland laufen mit einer Verfügbarkeit (Kapazitätsfaktor) von fast 95%. Sie gehören zu den mit Abstand zuverlässigsten Kraftwerken. Kernkraftwerke abzuschalten ist in dieser Ausnahmesituation der pure Wahnsinn.

KernD
@Kerntechnik_D
Fachliche Kommentierung des Prüfvermerks der Bundesregierung „Prüfung des Weiterbetriebs von Atomkraftwerken aufgrund des Ukraine-Kriegs“ durch den Verband Kerntechnik Deutschland e.V. (KernD)
https://www.kernd.de/kernd-wAssets/docs/presse/Kommentar_KernD_Pruefvermerk_BReg_Weiterbetrieb_KKW.pdf
(lihav. HJ)

Minun lisäykseni: tuo on meidän kaikkien (EU) asia. Ei yksin Saksan. " Ja HS-mielipide:

Euroopan unionilla ei ole varaa olla riippuvainen Venäjästä yhdelläkään sektorilla
Energiaostot Venäjältä on lopetettava.


Myös tämä Hesarin kolumni oli samoilla linjallla:

Liittokansleri Scholz vaati edullista energiaa saksalaisille samaan aikaan, kun Butšan hirvittävä kohtalo selvisi maailmalle

QuoteMielenosoituksissa monet saksalaiset vaativat kovempia tekoja länneltä Ukrainan hyväksi. Mediassa vaaditaan välitöntä kaasuntuontikieltoa.

Mutta vaihtoehtoa sille ei kirjoituksessa lainkaan hahmotella. Miksi ei?

Heikki Jokipii


Heikki Jokipii

#432
Tässä ollaan nyt:

Yhdysvallat ja EU asettavat lisä­pakotteita Venäjälle, mutta vielä ei olla äärimmäisissä keinoissa " Asian­tuntija: ”Tämä on se, mihin tällä kertaa pystyttiin

QuoteEU-komission tiistaina esittelemät uudet pakotteet eivät vielä iske Venäjän kaikkein tuottoisimpaan liiketoimintaan, eli öljyn ja maakaasun myymiseen.

Saksalaisessa Twitterissä vitsailtiin, että kyllä tässä nyt tosissaan ollaan. Olivat löytäneet kaviaarin pakotelistalta.


(9.4.22) Tuli se tietoon Suomessakin (lihav. HJ):

EU sopi Venäjä-pakotteista: Kivihiilen, vodkan ja kaviaarin tuonti kielletään " EU on jäädyttänyt 30 miljardilla eurolla oligarkkien rahoja

Heikki Jokipii

#433
Tästä graafista ja taulukosta on kiva seurata, miten Olkiluoto 3:n teho nousee:

https://www.tvo.fi/tuotanto/laitosyksikot/ol3/ol3ennusteet.html

Ennusteita tälle päivälle huomiselle:

Quotelauantai    09.04.2022    huhtikuu    11:00    430
[..]
sunnuntai    10.04.2022    huhtikuu    06:00    745
(MW)

Vertailuksi taas Porin TAHKOLUODON Merituulipuiston tuotanto äsken: 44,05 MW.

***

Tämäkin tuolta sivustolta saatava tieto on juuri nyt tärkeä:

QuoteTVO:n hankkima uraani tulee pääosin Kazakstanista, Kanadasta ja Australiasta ja sen tilaamat polttoaine-elementit valmistetaan ja kootaan Saksassa, Espanjassa tai Ruotsissa.

Tämän määrän ...

Suomi ostaa Venäjältä valtavasti sähköä " Nytkin sodan sytyttyä 1100 MW, vaikka on loistava tuulipäivä " Fingrid vastaa: Se ei välttämättä haittaa

... pystyy Kolmonen graafin mukaan täysin (ja yksin) korvaamaan jo ensi kuun alussa!

Quote from: Heikki Jokipii on 03.04.22 - klo:05:26
Ja kylmän rauhallisesti jaamme sen neljällä: 814 MW.

Jossain vaiheessa kevään kuluessa Olkiluoto 3 tuottaa yksin enemmän kuin kaikki Suomen tuulivoimalat yhteensä. Lopulta n. tuplasti sen verran. Ja hyvin ennustettavasti: huoltokatkot kerrotaan kauan etukäteen. Ja ajoitetaan niin, että niistä on mahdollisimman vähän haittaa. Joulun kinkunpaisto- ja joulusauna-aikaan niitä ei pidetä.

Graafin mukaan jo ensi viikolla teho nousee 900 megawattiin.