• Welcome to Tuottava Maa Turvattu Luonto.
 

COVID-19

Started by Heikki Jokipii, 21.03.20 - klo:07:35

Previous topic - Next topic

Heikki Jokipii

#585
Sanoisin, että tämä osa YLE:n faktantarkistuksesta ei ollut sitä, vaan argumentointi liukui johonkin muuhun:

QuoteOnko Suomen rokotustahti maailman huippua, [..]
[..]
Väite: ”Fakta on kuitenkin se, että Suomi on hoitanut koronan Euroopan parhaiten ja meillä myös rokotukset edistyvät Euroopan nopeimmin.[..]

Siitä nimittäin annettiin arvio, että se väite on "siltä väliltä".

QuotePerustelu: OneWorldinData-sivuston mukaan Suomi on pärjännyt koronapandemian hallinnassa hyvin sekä Euroopan että maailman mittakaavassa.

Miljoonaa asukasta kohden Suomessa on Euroopan unionin maista kuollut vähiten ihmisiä. (174). Seuraavaksi parhaiten ovat pärjänneet Kypros (419) ja Tanska (435).

Jne. Kyllä onkin, mutta tosiasiaksi itse rokotustahdista jäävät edellä esitetyt luvut.

Eilen, arkipäivänä, annettiin viikkoa varten käytettävissä olevista yli 400 000 rokotteesta 38 852.

Minä olen tuosta luvusta, sen alhaisuudesta, suorastaan järkyttynyt.

Heikki Jokipii

#586
Yön yli nukuttuani lakkasin olemasta järkyttynyt. Lasketaan tästä ja muista lähteistä:

Ensimmäisten koronarokoteannosten jakelu hidastuu heinäkuussa " nuoret voivat joutua odottamaan syksyyn asti


QuoteHeinäkuun osalta Pfizerin rokotetoimitusten määrät enää Kontion mukaan tuskin muuttuvat. Rokotteita tulee nykyisen arvion mukaan silloin noin 240 000 rokotteen viikkotahdilla.


4 viikkoa kertaa tuo on 960 000 rokotetta.

Kesäkuun loppuun mennessä arvioidaan tulleiksi:

26/2021       290 000   5 081 875

Yhteensä se tekee 6 041 875 annosta. Eli teoreettisesti täysin rokotettuina noin 3 miljoonaa ihmistä, n. 55% koko kansasta. Tai hiukan toisin jakautuneina ennemmän, osin vähemmän suojattuina. Sitten meillä on vielä elokuu. Ja syyskuu jne.

Saavutamme joka tapauksessa kesän aikana varsin vankan suojan.

Ja nyt se kesä on. Uusia tapauksia koko maassa eilen 47. Joista Uudellamaalla 25. Ja tosiaan: siitä huolimatta Uudellemaillekin suotiin eilen lupa ravintoloille jatkaa anniskelua klo 22 asti. Muutenkin päivittyvä seuranta on täynnä tietoja tilanteen helpottumisesta joka puolella maata. Mahdollinen pieni viivyttely rokotuksissa ei aiheuttane mitään.


PS. klo 14: Sitäpaitsi eilen tuli enkka: 72 104 rokotusta! Ensimmäisen annoksen saaneita nyt 43 500 enemmän kuin sitä edeltäneenä päivänä. 50% tuli siinä asiassa täyteen.

Heikki Jokipii

#587
Tässä se alkaa olla minunkin näkemykseni asiasta:

Korona-asiantuntijat: Suomen paluu normaaliin on erittäin lähellä " tällainen uhka variantit ovat

Mutta yhdessä kysymyksessä näkemyksemme eroavat:

QuoteMaskisuosituksesta Salminen ja Lehtonen eivät ole aivan vielä valmiita luopumaan.

" Se ei ole niin mahdoton asia tai välittömästi aiheuta niin paljon haittaa, että ainakin sisätiloissa voisi olla viisasta siitä pitää kiinni, Salminen sanoo.

Lehtosen mukaan maskin käytöstä luopumista voi alkaa harkitsemaan siinä vaiheessa, kun omalla alueella on siirrytty perustasolle. Hän ei usko, että maskista on siinä vaiheessa enää samanlaista hyötyä.

Herrojen lääkäreiden tulisi laskeutua kansan pariin, ja kuulla, kuinka kiusaantuneita, ahdistuneita ja kyllästyneitä ihmiset ovat juuri maskipakosta. Ja arvioida uudelleen, mitä hyötyä siitä on oikein millään tasolla. Suomalaisten tapana kun ei ole sisätiloissakaan ollut rynnätä kaupoissa halaamaan tuntemattomia ihmisiä. Vrt. Tanskan ohjeet edellä 11.06.21.

Heikki Jokipii

Quote from: Heikki Jokipii on 05.06.21 - klo:03:15
Edelleen toki annetut rokotukset ovat jyrkästi painottuneet rikkaisiin mihin. Toisaalta ihan valkoisia (harmaita) alueita kartalla on enää vähän. Ja niiden joukossa on tämä:

Quote from: Heikki Jokipii on 09.05.21 - klo:10:43
PS. Vähän on amerikkalaisuutta Bloombergin trackerissa: Kuuba on sen kartalla täysharmaana alueena! Eli sen mukaan rokotuksia ei olisi aloitettukaan.

Vaikka muualta saaatujen tietojen mukaan rokotukset omilla, itse kehitetyillä rokotteilla on aloitettu jo noin kaksi kuukautta sitten.

Nyt se on korjattu:

Cuba
   3,128,573
   13.8

Ja väriä on Kuuban kohdalla tietysti vastaavasti kartassakin.

Heikki Jokipii

#589
Quote from: Heikki Jokipii on 22.05.21 - klo:03:53
Näinhän se sitten meni:

Rauman koronatilanne pahenee nopeasti " Lukon kultajuhlinnan seuraukset näkyvät nyt kohonneina tartuntalukuina

Kun siihen ei kuitenkaan oltaisi saatu terveysviranomaisia suostumaan, että Lukon runkosarjan voiton ollessa jo käytännössä varma, olisi suunnattu reippaasti ylimääräisiä rokotuksia Raumalle! Ja nuorille!  ;D

Niin, nyt taitaa olla jo myöhäistä rokottaa oululaisia nuoria. Jos nimittäin sattuisi käymään niin, että...

Tässä jutussa ei sitten enää näy yhtään paheksuntaa nuorison kurittomuudesta:

Dramaattisten käänteiden ottelu pysäytti ja riehaannutti " tältä näytti Helsingissä, kun fanit seurasivat Huuhkajien ja Tanskan taistoa

Kuvissa näkyvä väki ei luultavasti vielä ole saanut ensimmäistäkään rokotustaan.

Näin nopeasti asiat voivat muuttua.

Heikki Jokipii

Tässä Teija Laakso valittelee asiaa entiseen, vanhaan tapaan:

Rikkaiden maiden rokotenationalismi on hämmentävän itsekästä " Ja lopulta se tulee kääntymään meitä vastaan

Huomaamatta, että asiat ovat ratkaisevasti muuttuneet. USA lupautui lahjoittamaan puoli miljardia rokoteannosta, EU vielä nokitti, nosti panosta 700 miljoonalla annoksellaan. No, mainitseehan hän sen:

QuoteOn myös tunnustettava, että rikkaat maat ovat reagoineet WHO:n vetoomuksiin ja lahjoittaneet lisää rahaa sekä rokotteita köyhille maille.

Ja sitten tämä "pakollinen":

QuoteTällä viikolla Euroopan parlamentti jopa taipui kannattamaan patenteista luopumista.

Ei tässä mitään rokotenationalismia ole. Tai itsekkyyttä, noilla miljardeilla. Jeesuskin vaati vain, että jos sinulla on kaksi ihokasta, ja veljelläsi ei yhtään, anna hänelle toinen. Eikä se ollut syntiä, että pidit yhden ihokkaan itselläsi.

Tällainen perustelu on kaksiteräinen miekka:

QuoteLopulta epätasa-arvo voi kääntyä meitä itseämme vastaan. Kukaan ei tiedä, millaisia virusmuunnoksia lähtee liikkeelle, jos pandemia pitkittyy.

Nimittäin helposti kehitetään/syntyy sellainenkin teoria, että ne rokotteita kiertämään "oppivat" virusmuunnokset syntyvät juuri olosuhteissa, jossa väestö on laajalti rokotettu. Vrt. varoittelu liiallisesta antibioottien käytöstä, sairaalabakteereista.

Heikki Jokipii

#591
Quote from: Heikki Jokipii on 11.06.21 - klo:03:27
Olen jatkanut kaikkien rokotusten seurantaa THL:n tilastoissa. Eivätkä ne vieläkään ole syöksähtäneet odottamaani huippuvauhtiin, tälläkään viikolla. Viikon kokonaistulos sitten täälläkin esille ensi maanantaina.

Vaikka lakkasinkin edellä olemasta huolissani Suomen rokotusvauhdista, niin lupaukseni mukaisesti tähän vielä viime viikon rokotustulos.

Se on  327 838 rokotusta.

Tulos on varsin kelvollinen. Merkillepantavaa myös on, että eilen, sunnuntaina, annettiin 17 910 rokotusta. Ja lauantaina 62 643.

Mutta silti käyttämättä jäi 139 993 rokotetta. Vanhaa varastoa ei saatu purettua, vaan se hiukan kasvoi viime viikosta.

Heikki Jokipii

#592
Vaikka minä edellä jo lakkasinkin olemasta huolissani, ja tavallaan siis myös lupasin lopettaa seurannan, niin on kyllä kirjattava tähän käsittämättömän huono arkipäivän tulos tuon hyvin tai ainakin kelvollisesti menneen viime viikon jälkeen. Maanantaina Suomessa annettiin yhteensä rokotuksia vain:

3 927

Luvussa mukana siis 1. ja 2. rokotuskerrat. Tuollaista tahtia koko kansan rokottaminen saataisiin tietysti kestämään vuosia. Löytyykö sille selitys? Tähän astisen kokemukseni pohjalta yhdellekään lehtimiehelle ei tule mieleen sellaista tivata.

Uutissa oli kyllä tieto n. 2000 rokotteen pilalle menosta kylmäketjun pettämisen takia jossain päin Suomea. Mutta siitä tai ylipäänsä rokotepulasta ei voi olla kyse, jos arvio viime viikkoon mennessä saapuneiden rokotteiden määrästä on jo yli 4 miljoonaa. Joista on käytetty (viime maanantai mukaan lukien) 3 578 059. Asiaa ei juuri muuta, jos tuohon lasketaan mukaan nuo ilmoitetusti pilalle menneet (ja tietysti tuhotut). "Varastossa" oli jo edellisviikoilta vähintään tuo edellisessä puheenvuorossa kerrottu määrä.

Heikki Jokipii

#593
Nyt taitaa tämä sotapäiväkirjani lähestyä loppuaan. Helsingin kaupunki ilmoitti:

25"29-vuotiaiden helsinkiläisten koronarokotukset alkavat

Ja YLE:n mukaan vielä näin:

Quote16"24-vuotiaiden rokotukset alkavat Helsingissä

Koronarokotuksen saavat seuraavaksi 16"24-vuotiaat helsinkiläiset, kertoo Helsingin kaupunki.

20"24-vuotiaiden, eli vuosina 1997"2001 syntyneiden, ajanvaraus aukeaa maanantaina 21. kesäkuuta.

16"19-vuotiaiden, eli 2002"2005 syntyneiden, ajanvaraus aukeaa keskiviikkona 23. kesäkuuta.

Ja THL kertoi:

THL suosittelee riskiryhmiin kuuluvien 12"15-vuotiaiden nuorten koronarokotusten aloittamista

Eipä kohta ole mitään väliinputoajaryhmääkään. Lapsienkin vuoro pian tulee. Tämän perheen tai suvun (!) vanhukset, minä ja vaimoni, saamme toisen rokotuksemme ensi tiistaina.

Uudestaan: olen lakannut olemasta huolissani.

PS. 18.06.51: Radio Suomessa Lasse Lehtonen juuri äsken uskalsi sanoa maskien käytöstä (kaupoissa), että se on ehkä turhaa.

Ja vaikka edellispäivä jäi luvuissa väliin, kahden päivän aikana on annettu 150 727 rokotusta. "Kyllä se siitä."

Heikki Jokipii

#594
Niin sanoakseni (liian, kohtuuttoman) helppoa pessimismiä:

G7:n lupauksilla ei koronaa nujerreta

QuoteArvostelijoiden mukaan lupaukset ovat täysin riittämättömiä. Maailman terveysjärjestö WHO on laskenut, että tarvitaan 11 miljardia rokoteannosta, jotta saavutetaan maailmanlaajuisesti 70 prosentin rokotekattavuus.

G7:n lupauksessa on mukana jo aiemmin luvattuja annoksia, ja todellinen uusien lupausten määrä on 870 miljoonaa. Niiden rahoittamisesta ei tehty selviä päätöksiä.

G7:n lupauksilla saadaan kriittisen arvion mukaan rokotettua vuoden sisällä vain noin 10 prosenttia köyhien ja keskituloisten maiden asukkaista.

Varmaan noinkin, mutta komea on alku. Ja se 10% on suurinpiirtein riskiryhmien osuus! Jos se vuoden sisällä saataisiin rokotettua, niin se olisi hyvä, kerrassaan mainio juttu. Minun muistikuvani mukaan vuosi sitten arvioitiin, että rikkaiden maiden rokotukset alkaisivat vasta tämän vuoden loppupuolella!

Tuossakaan ei nähdä ristiriitaa kahden vaatimuksen välillä:

QuoteNiin kauan kuin rokotekattavuus on suuressa osassa maailmaa alhainen, on uusilla virusmuunnoksilla tilaa kehittyä.
[..]
Maat lupasivat myös ”suhtautua rakentavasti”, kun Maailman kauppajärjestössä (WTO) keskustellaan koronarokotteiden patenttien tilapäisestä poistamisesta.

Jos ja kun virusmuunnoksia tulee, lääketehtaiden on koko ajan jatkettava kehitystyötään. Joka maksaa. Jos tuo mahdollisuus itserahoitukseen poistetaan, täytyy EU:n ja USA:n rahoittaa kehitystyötä. Niinpä tilapäisen toimenpiteen nettohyöty olisi +-0.

***

Toinen kysymys, hiukan kyllä tuohon edelliseen liittyvä. Israel oli tarjonnut palestiinalaisille noin miljoonaa rokotetannosta, jotka uhkasivat vanhentua. Palestiinalaiset kieltäytyivät. Tapaus on hieman epäselvä, mutta jos rokotteet olisi ehditty antaa ennen niiden vanhentumista, palestiinalaisten ratkaisu oli tyhmä. Koska palestiinalaiset ovat myös keskimäärin nuoria, miljoona annosta olisi sielläkin luultavasti riittänyt turvaamaan riskiryhmät. Eli vanhukset. Tai siellä kaikki yli 40-vuotiaat.

Heikki Jokipii

#595
Suomen osalta tämä on huimaa:

Seuraavilla viikoilla suuret määrät rokotteita Suomeen " THL: Kesäkuussa saapuvilla rokotteilla saadaan 80 prosenttia ensimmäisen annoksen suojaan

Kissanhäntäilmiö (minä se kissa): noin sen aavistin käyvän.

***

Tuosta:

QuoteKoronarokotteita saadaan seuraavan kahden viikon aikana Suomeen ennätysmäärät: noin 400 000 annosta viikossa, yhteensä siis noin 800 000 annosta, arvioi Terveyden ja hyvinvoinnin laitos.

Kun mukaan lasketaan viime viikolla tulleet rokotteet, jotka on käytännössä vielä antamatta, kesäkuussa tulleilla rokoteannoksilla pistetään noin miljoona annosta koronarokotetta, sanoo THL:n johtava asiantuntija Mia Kontio.

Sat sapienti.

Mutta olkoon tuo se kerta kiellon päälle. Nyt lopetan tykkänään asiaan liittyvän nalkutuksen (21.06.21)

Heikki Jokipii

Quote from: Heikki Jokipii on 27.05.21 - klo:05:07
Vaikkei virus tietystikään kysy, kuuluuko tartutettavana oleva kohde aikuisväestöön. Mutta nyt huomaan, että sama puhe- ja laskentatapa oli otettu käyttöön Maltallakin (vrt. puheenvuoroni edellä, eilen). Eli otamme vielä ainakin hetkeksi Maltalta kultamitalin pois, ja pistämme sen odottamaan. Seuraten Bloombergin taulukkoa: siellä Maltan ensirokotukset nyt vasta 62,8 prosentilla väestöstä.

Nyt ojennamme Maltalle kultamitalin. Nyt se raja ensirokotuksissa meni yli:

Malta
621,674
62.9
70.9
57.2

Heikki Jokipii

#597
Quote from: Heikki Jokipii on 17.06.21 - klo:13:00
Nyt taitaa tämä sotapäiväkirjani lähestyä loppuaan.

Mutta ainakin tämä siitä puuttui. Henkilökohtaisten kunniamerkkien, muistomitalien jako.

Tänään minulle ja vaimolleni myönnettiin toinen rokotuskerta.

Tilaisuus ei taaskaan ollut erityisen juhlallinen, vaan entiseen malliin vaudikas ja hauska.

Samana päivänä tuli  myös mahdolliseksi saada siitä koko EU:ssa hyväksytty todistus. Nyt meille riittää kuitenkin tieto ja ylpeys siitä, että olemme sen saaneet. Kyllä kruunu tytöistään ja pojistaan huolen pitää!


PS. 23.06.21: Kaltaisiamme oli eilen 24 259. Lisäksi annettiin 36 946 ensirokotusta.

Noista luvuista voisi sanoa .... jaa, minähän lupasin, että en sano enää noista luvuista mitään!  ;D

Heikki Jokipii

Quote from: Heikki Jokipii on 13.06.21 - klo:06:00
Nimittäin helposti kehitetään/syntyy sellainenkin teoria, että ne rokotteita kiertämään "oppivat" virusmuunnokset syntyvät juuri olosuhteissa, jossa väestö on laajalti rokotettu. Vrt. varoittelu liiallisesta antibioottien käytöstä, sairaalabakteereista.

Tässä se jo tuli, tai tässä se jo on:

Suomen toinen koronakesä näyttää viime kesän kaltaiselta mutta paljon on myös toisin " vaa'assa on sekä uutta toivoa että varianttien uhkaa

QuoteVoittajaa ei kuitenkaan ole vielä julistettu, eikä virus lakkaa yrittämästä löytää uusia polkuja.

" Sairastumisten ja rokotteiden aiheuttama immuunivasteen kehittyminen luo virukselle painetta kehittää keinoja, joilla se voisi kiertää immuunivastetta. Silloin sieltä voi seuloutua variantti, jota immuunivaste ei kykene torjumaan, sanoo Seppo Meri.

Heikki Jokipii

Löytyy tällainen vahva "puolue":

Nyt ei ole aika laittaa maskia naulaan " HUSin apulaisylilääkäri huolissaan motivaation heikkenemisestä: "Riskinä vieläkin, että tauti ryöpsähtää"

Juuri hän ehkä keulakuvanaan:

QuoteHUSin apulaisylilääkäri Eeva Ruotsalainen on korostanut maskien käytön tärkeyttä lähes pandemian alusta lähtien.

Näin perustellaan:

QuoteVasta noin 15 prosenttia suomalaisista on saanut kaksi rokoteannosta, jotka antavat kattavan suojan estäen sekä sairastumasta että levittämästä virusta eteenpäin. Esimerkiksi kaikki yli 70-vuotiaat ja sairautensa takia riskiryhmiin kuuluvat yli 16-vuotiaat eivät ole vielä kahden rokoteannoksen antamassa suojassa.

" Jos kaksi kertaa rokotettu tapaa kodinomaisissa olosuhteissa toisia kaksi kertaa rokotettuja, he voivat olla ilman maskia. Mutta liikkuessa kodin ulkopuolella kaupoissa ja julkisissa tiloissa heidänkin pitää käyttää maskia, koska viruksen kohtaamisen riski on huomattavan paljon suurempi, Ruotsalainen kertoo.
(lihav. HJ)

Vähän on yhdellä alueella ryöpsähtänyt:

Kainuun koronakoordinaatioryhmä totesi Kajaanin olevan kiihtymisvaiheessa

Kun siellä kerrotaan, että...

QuoteTo­de­tuis­ta tar­tun­nois­ta 81% on pys­tyt­ty jäl­jit­tä­mään

... olisi mielenkiintoista kuulla, pystyttiinkö tartunnoista merkittävää osaa jäljittämään kauppaliikkeisiin. Eli olisivat ne edes teoreettisesti olleet vältettävissä tiukemmalla maskikurilla? Lista, jossa kerrotaan tiedetyt altistumisriskin paikat, ei kyllä silmämääräisesti viittaa siihen:

QuoteRa­vin­to­la Ri­kas­ta­mo Otan­mä­ki 19.6. klo 18-19
Sound Fac­to­ry Ka­jaa­ni 19.6. klo 19-24
Bar Nar­nia Ka­jaa­ni 19.6. - 20.6. yö 00-02
Sub­way Ka­jaa­ni 20.6. klo 18:00 " 18:30
Hui­li­tu­pa Ka­jaa­ni 16. - 20.6.2021
Ka­mux Ka­jaa­ni 21.6. 9:30 " 12:00
Ka­jaa­nin au­to­kul­ma 15. - 18.6.2021

Mutta tämä käsitys on nyt saatu taottua päähän osalle ihmisistä:

QuoteKauppakeskus Kaaressa asioi eilen tiistaina silmämääräisesti arvioituna noin kymmenesosa asiakkaista ilman maskia. Kaikki haastattelemamme olivat yhtä mieltä siitä, että maskia on syytä pitää sisätiloissa edelleen.

" Näen sen vielä erittäin tärkeänä, koska taudista ei ole vielä päästy eroon, sanoi Seija Mustonen Kauppakeskus Kaaressa.

" Eihän kauppaan ole mitään järkeä mennä ilman maskia. Kun ollaan päästy Suomessa tähän pisteeseen niin nyt tarvittaisiin jonkinlainen loppurutistus, sanoi Jari Nuolioja.

Hakaniemen torilla asioinut Aida Hakkarainen kertoi, että hän käyttää maskia, vaikka se hiostaa ja on epämukava.

" Olen vihainen niille, jotka eivät käytä maskia, Hakkarainen kertoi.

Kun siihen lisätään vielä näkemys, että taudista ei ikinä päästä eroon (tai: ei ennen kuin koko maailman väestö on kahteen kertaan rokotettu), johtopäätös on tietysti, ettei maskeista pidä koskaan/moniin vuosiin luopua. 8)