Logo Luonnonsuojeluyhdistys Tuottava Maa-Turvattu Luonto ry
Etusivu Uutiset Artikkelit Keskustelut Linkit Yhdistys

Turhuuksien turhuuteen ei rahaa!

Hallitus nipisti määrärahoja ns. kehysriihessä viime keväänä kovalla kädellä. Kärsijöinä olivat mm.

- lapsilisät (110 miljoonaa)
- kehitysapu (50-100 miljoonaa)

Mutta yhteen asiaan, lopulta täysin turhanaikaiseen, ei koskettu: luomuviljelyalan lisäämistä - luomun kysynnästä täysin riippumatta - aiotaan edelleen tukea valtion rahoista 50 miljoonalla vuosittain.

Tämä on kohtuutonta. Tämä on mieletöntä.

Kun nyt on edessä pääministerin vaihdos, ja sen yhteydessä ns. minihallitusneuvottelut, ottakaa, hyvät ihmiset, hyvät puoluejohtajat ja ministerit, tämä asia esille, ja poistakaa budjetista (ja kehyksistä) tuo raha ja koko projekti!

Asian, pyrkimyksen, projektin perusteiden kehnoudesta olemme täällä jo kertoneet (anteeksi uutistemme yksitoikkoisuus, tässä suhteessa, mutta ...) mm. näin:

"Kysyntää vastaavaksi"! Nyt on hallituksen aika painaa jarrua luomun lisäämisessä

Tuon lisäksi tulee vielä se, että ko. 50 miljoonaa vuodessa sijoitetaan käytännössä siihen, että Suomen ruokaomavaraisuus vähenee - me olemme sen jälkeen menossa "toisten riisikupeille"!

Ihmettelemme ja paheksumme tätä koko pyrkimystä keskustelussamme

Heikki Jokipii, 9. 06. 2014.

Takaisin uutislistaan

Puu

© Luonnonsuojeluyhdistys Tuottava Maa - Turvattu Luonto ry