Jos vielä hetkeksi palaan
tähän 2014 raporttiin , niin tässä on nyt tarkemmin sinä vuonna myydyn erilaisen maidon maarä (1000 litraa):
Sødmælk 9 244
Letmælk 19 619
Minimælk 50 318
Skummetmælk 34 250
Yhteensä siis 113431 eli 113 miljoonaa litraa.
Sitten on vielä tämä, ovatko hapatettuja tuotteita, jugurttia, viiliä tms.?
Syrnede produkter 17 271
Lasketaanpa sekin sellaisenaan mukaan, niin saadaan 131 miljoonaa litraa.
Juustoa oli myyty luomuna 2,4 miljoonaa kiloa. Paljonko se on maitona? Täältä
Wikipediasta saamme tiedon, jota käytämme:
Yhteen juustokiloon käytetään yleensä noin kymmenen litraa maitoa.
Eli 24 miljoonaa litraa. Edelliseen yhteenlaskettuna 155 miljoonaa litraa.
Suomessa luomumaitoa tuotettiin v. 2017 yhteensä 47 miljoonaa litraa. Eri sortin hävikkiä tuotantoprosessissa voi olla, mutta jos tuosta laskemme suoran suhteen, eli 155/47 on se
vain 2,44 eli noin vain noin moninkertainen on luomumaidon myynti Tanskassa? (Vrt. edellä, jossa luomumyynti oli "euroissa 3,7-kertainen mutta prosenteissa 4,5-kertainen".)
Mutta ei, tuo ehkä ei pidä paikkaansa, koska
vielä tässa 10.6.2015 päivätyssä Luomu.fin uutisessa kerrotaan näin:
Luomumaitoa tuotetaan noin 50 milj. litraa vuodessa ja sen osuus kaikesta tuotetusta maidosta oli 2 % vuonna 2014. Kaikkea tuotettua luomumaitoa ei vielä hyödynnetä luomuelintarvikkeisiin. Luomumaidon käyttöaste on ollut pitkään 50–70 %:n vuositasolla.
Mikä se käyttöaste on nyt? Mikä se oli v. 2014? 23,5 miljoonaa vai 32,9 miljoonaa litraa? Vai peräti juuri tuo 47 miljoonaa litraa, tai edes lähelle?
***
Tuo harjoitus ei tainnut juuri viedä eteenpäin asiassa, mutta julkaisen sen nyt kuitenkin, kun noinkin kauan sitä selvitin.
Tämän asian taustatieto on, että suomalaiset juovat noin 1,5 -kertaisesti maitoa tanskalaisiin verrattuna. Molemmissa maissa maitotuotteiden osuus luomumyynnin rahallisesta arvosta on n. 30%.
Eteenpäin ei auttanut myöskään tämä: Google-haulla "Retail trade by industry and commodity group" (lainausmerkit mukana) ei tullut esiin mitään muuta kuin tuo dokumentti, josta tuon nimen sain. Eli nyt on nähtävästi sen paikka, että pyydän selvitystä suoraan Tanskan tilastokeskukselta.