• Welcome to Tuottava Maa Turvattu Luonto.
 

Ympäristöasiat

Started by Ufomaster, 06.03.12 - klo:08:54

Previous topic - Next topic

Heikki Jokipii

Näkemykseni ja/tai muistikuvani ilmastonmuutoksen myöhäisestä keksimisajasta sai tukea tästä selvityksestä:

Selvitimme mitä vanhoissa koulukirjoissa opetettiin: Ilmaston parantamiseksi esitettiin soiden kuivatusta

QuoteIlmastonmuutos | Tieteellinen tieto ilmastonmuutoksesta on siirtynyt oppikirjoihin hitaasti. Vielä 1990-luvulla kirjoissa katsottiin tuhansien vuosien ajanjaksoa ja puhuttiin ilmaston viilenemisestä.
Tilaajille

Heikki Jokipii

#271
Quote from: Heikki Jokipii on 05.08.23 - klo:03:08Nämä teemapäivät tulevat mediaan joka vuosi yhtä varmasti kuin joulu.

Hiukan jo myönnetään, että käsite ja teoria on problemaattinen <klips>

Tämä ajatus tässäkin:

10 megatrendiä

QuoteTulevaisuuden­tutkija Elina Hiltunen listaa kymmenen megatrendiä, joilla on suurin vaikutus elämäämme seuraavien vuosikymmenten aikana.
[..]
Luonnonvarojen kulutus on kriittinen tekijä: ihmiskunta käyttää jo 1,8 kertaa enemmän luonnonvaroja kuin maapallo tuottaa.

Vesi, maaperä ja metallit ovat rajallisia. Jokainen uusi kännykkä, auto ja datakeskus kuluttaa mineraaleja, joita ei voida loputtomasti kaivaa, sanoo Hiltunen.

Ratkaisu löytyy materiaalitehokkuudesta, kiertotaloudesta ja biopohjaisista innovaatioista.
(lihav. HJ)

Minun tietääkseni maapallo ei tuota yhtään vettä, maaperää tai metalleja. Jo Mark Twain antoi aikanaan sijoitusneuvon: ostakaa maata. Sitä ei valmisteta enää.

Heikki Jokipii

#272
Suosituin energiamuoto taitaa USA:ssakin eräissä piireissä olla ei mikään näistä:

Hydro produces clean Snake River energy; the Left wants to wreck it.

QuoteLast week, the Trump administration affirmed its support for the four Lower Snake River hydroelectric dams in the Pacific Northwest.

CFACTs Conservation Country series, particularly our investigative report from September 2024, highlighted the benefits of this energy source, going directly to Ice Harbor Dam in eastern Washington.

Energy Secretary Chris Wright said of his visit to Ice Harbor: Hydroelectric dams have provided affordable and reliable electricity to millions of American families and businesses for decades. Thanks to President Trumps leadership, they will continue to do so!

Mutta eräät piirit siis villisti vastustavat tätä patohanketta. Vaikka se on uusiutuvaa (hiilidioksidipäästötöntä) energiaa ja vaikka suuria muita haittoja luonnolle ei tuon jutun mukaan ole.