• Welcome to Tuottava Maa Turvattu Luonto.
 

Viljantähkiä ja hukkakauraa - sitaatteja

Started by Heikki Jokipii, 09.08.11 - klo:15:57

Previous topic - Next topic

Heikki Jokipii


QuoteHietalahden kauppahalli rakennettiin alun perin venäläisten hevoskasarmiksi, mutta vuodesta 1906 halli toimi pitkään laadukkaana ruokahallina. Toiminta kuitenkin hiipui ja halli remontoitiin luomuhalliksi vuonna 2001. Tuolloin ei kuitenkaan ollut vielä luomun aika ja 2003 halli muutettiin tilapäisesti antiikki- ja taidehalliksi.

EnterpriseHelsinki

***

QuoteHietalahden halli valmistui vuonna 1903. Toiminta hiipui, kun tila remontoitiin luomuhalliksi vuonna 2001. Luomu ei hallissa menestynyt, joten se muutettiin tilapäisesti antiikki- ja taidehalliksi vuonna 2003.

Vartti Pääkaupunkiseutu 27.3.2012

Heikki Jokipii


QuoteKassalla hän huomasi porkkanoiden olevan homeessa ja pyysi että saisi käydä vaihtamassa ne.

- Ne ovat luomua, kassapoika sanoi aivan kuin se olisi oikeuttanut homeen.

Liza Marklund, Panttivanki (dekkari), Keuruu 2011, s. 132

Heikki Jokipii


Iltalehti, 26.-27.5.12 numero, pakinoitsija Pikkutakki:

QuoteVihreät valitsevat luomun kaikessa muussa paitsi kuolemassa. Elämän loppuvaiheessa pitää saada ympäristömyrkkyä tappava annos, vihreiden puoluekokous linjasi. 

Heikki Jokipii

#33
QuoteMaa- ja metsätalous ministeri Jari Koskinen (kok) on asiasta eri mieltä. Luomuruoka ei ole Koskisen mukaan Suomessa kallista, sillä meillä on korkea elin- ja palkkataso sekä kuljetuspalvelut. Ministeri selittää luomuruoan hintatason johtuvan enemminkin suuresta kysynnästä ja pohjoisesta sijainnistamme. Yksittäinen brändi voi tosin asettaa itselleen yleistä halvemmat hinnat.

Henkilökohtaisesti ministeri Koskinen pitää ruokaostoksilla käydessään tärkeimpänä kotimaisen ruoan tukemista. Hän kuitenkin myöntää vaimonsa tekevän ruokaostokset heidän taloudessaan.

Maatalousministeri Jari Koskinen "nuoten eduskunnassa" 23.03.2012 (lihav. HJ)

Matti Pekkarinen

Jyrki Kataisella on luomu-lähi-liturgia hyvin hallussa. Asia ilmeni taas eilisessä Savon Sanomissa (siis su 3.6.).

.... "luomuruoka on monelle meistä arvovalinta. Haluamme edistää paikallisten luonnonvarojen kestävää käyttöä ja kierrätystä...." ja kaikkea muuta soopaa.

Ainoa puolue, joka on uskaltanut luomu-punavihreydelle sanoa selvästi vastaan, on Perussuomalaiset. Eduskuntavaalien alla he julistivat, että hallituskumppaneiksi he kelpuuttavat kaikki muut puolueet, mutta eivät Vihreitä.
"keisarin uusien vaatteiden" pikkuriikkinen poika onkin Timo Soini. (siis Heikin, minun ja muiden samanhenkisten ohella)

Matti
Hyvin menee, mutta menköön.
http://mattipekkarinen.net

Heikki Jokipii

#35
QuoteHyödyllisillekin kemikaaleille vaaditaan satakertaisia turvamarginaaleja, ja silti niiden riskejä pelätään. Jos alkoholi-nimiselle kemikaalille halutaan satakertainen turvamarginaali, suurin sallittu vuorokausiannos on jälkiruokalusikallinen olutta tai teelusikallinen viiniä.

Jouko Tuomisto vieraskynäartikkelissa "Alkoholin vaarallisuus on yhä tabu", HS 22.6.2012

Matti Pekkarinen

Oliskohan siedätyksestä apua tähän? Kohtalaisin tuloksin olen yrittänytkin.
Pitäisikö meidän järjestää jonkinlainen testiryhmä ja perehtyä asiaan tarkemmin...
Hyvin menee, mutta menköön.
http://mattipekkarinen.net

Tarkkailija

Ei liity ruokaan, mutta jotenkin Kaavin kunnanjohtaja osasi valita sanansa tilanteeseen sopivasti:

Kaavin kunnanjohtaja: Masentavaa luettavaa

QuoteKaavin synkät mielenterveyslukemat ovat kunnanjohtajan mukaan masentavaa luettavaa.

Öitä.

Heikki Jokipii

QuoteUlla vannoo luomun nimeen jopa siinä määrin, että kertoo luomuruokavalion auttaneen häntä paranemaan syövästä.

YLE (!) Uutiset 12.7.2012 "Luomuviljelyn hiljainen tieto siirtyy konkarilta kisällille"

Samasta toinen:

Quote- Maa kasvaa luonnonmukaisesti vuoroviljelyssä ja viherlannoituksella, hivenaineet jää maahan ja kasvi ottaa ne mitä se tarvitsee, on rehevämpi, vastustuskykyisempi, eikä tarvitse pelätä mansikankaan kanssa ötököitä, sanoo puolestaan Ulla Lindroos.

- Oikein kun hoitaa maan, niin se on aivan yhtä tuottoisaa luomussa ja tavanomaisessa, kaikki riippuu ihmisen taidosta ja siitä, että perehtyy viljelyyn, hän väittää.

Heikki Jokipii

#39

QuoteJos uinahdan ikiuneen omenapuun alle ja maadun siihen, puu käyttää kehoni mineraalit mielihyvin ravinnokseen. Kasvit eivät ole kasvissyöjiä.

A. W. Yrjänä, "Ruoka on murhaa", HS 19.7.2012

Heikki Jokipii

#40

YLEn uutinen "Luomun arvostusta tutkitaan kolmen yliopiston voimin":

QuoteTutkimusryhmä uskoo, että myös Suomeen on luomun myötä juurtunut ns. ideologinen statuskuluttaminen sanoo professori Harri Luomala Vaasan Yliopistosta.

Heikki Jokipii


Quote- Ruokasektorilla lähi- ja luomuruokaa pidetään vihreinä, mutta valitettava tosiasia on, ettei pineimuotoisella luomutuotannolla pystytä ratkaisemaan maailman ruokaongelmaa. Sen sijaan paikallisen kokokemuksen ja parhaan tieteellisen tietämyksen yhdistävät kestävän ruokatuotannon keinot voisivat auttaa.

Työterveyslaitoksen vanhempi tutkija Antti Kasvio Demokraatin artikkelissa 24.7.2012 "Tulevaa ennakoiva yritys pärjää parhaiten" (ingressi "Ilmastonmuutos on sekä uhka että mahdollisuus eri aloille")

Heikki Jokipii

QuoteSuomi on jäänyt selkeästi muuta Eurooppaa jälkeen luomutuotannossa. [...]

Luomutuottajien mielestä maatalouspolitiikka ei tue pientuotantoa. Myös kiistely luomun terveyseduista ja ympäristövaikutuksista jatkuu, mikä hämmentää kuluttajia.

Taloussanomat uutisessaan 27.7.2012 "Lähiruoka maistuu nyt myös Keskolle ja S-ryhmälle", lihav. HJ.

Heikki Jokipii


Quote"Vuosisatojen ajan luultiin, ettei Keisarilla ollut vaatteita, mutta uusi tutkimus viittaa siihen, että tämä perustui todistajanlausuntoon, jonka antoi eräs pieni lapsi, jolla ei ollut taustakokemusta tekstiileistä tai edes vaatteiden vähittäismyynnistä. Hänellä ei myöskään ollut vaatealan muodollista koulutusta eikä hän koskaan ollut julkaissut mitään muodista vertaisarvioiduissa aikakauslehdissä.

Lisäksi tuli esille, että yli 97% sen ajan asiantuntijoista oli yksimielisiä siitä, että Keisarilla oli vaatteet. Voimme sen vuoksi turvallisesti päätellä, että Keisari oli hyvin pukeutunut eikä lapsi ollut pätevä osallistumaan keskusteluun hänen asusteistaan."

Steven Goddard: New Evidence That The Emperor Did Have Clothing (kääntänyt HJ)

Heikki Jokipii


QuoteErikoistutkija Terhi Latvala Maa- ja elintarviketalouden tutkimuskeskus MTT:stä toteaa, että kriittisyys uusia oppeja kohtaan on suotavaa. Niiden pitkän ajan terveysvaikutuksia ei yleensä tiedetä. Trendin ja terveellisyyden ei silti tarvitse sulkea toisiaan pois.

- Ravitsemusnäkökulmat voi ottaa huomioon esimerkiksi luomu- ja lähiruokavalinnoissa, sanoo Latvala.

Ruokatiedon uutisesta 10.8.2012, "Ravitsemuksessa kriittisyys uusia oppeja kohtaan suotavaa"