• Welcome to Tuottava Maa Turvattu Luonto.
 

Maailman metsäpalot

Started by Heikki Jokipii, 25.08.19 - klo:06:07

Previous topic - Next topic

Heikki Jokipii

Kysymys Brasilian metsäpaloista ja tilanteen ainutlaatuisuudesta on monimutkaisempi kuin ensi silmäyksellä näyttää. Hyvin paljon näyttää siltä, että kohun syynä on jotain myös tästä:

Poliitikot ovat vaatineet brasilialaiselle lihalla tuontikieltoa " näin kauppajätit kommentoivat asiaa

QuoteVaatimusten taustalla ovat Brasiliassa parhaillaan jylläävät rajut metsäpalot.

Mutta esim. Hesarissa näytettyjen karttojen mukaan metsäpaloja on koko Etelä-Amerikassa. Samoin koko eteläisessä Afrikassa. Keskustelu kuitenkin pyörii Brasilian palojen ympärillä. Miksi?

Siksikö, että niistä saa nyt kunniallisen syyn protektionismille, tuohon tapaan?

Vanha skeptinen ystävämme Björn Lomborg oli löytänyt tietoja, joiden mukaan Brasiliassa todellakin palaa, mutta hiukan vähemmän kuin keskiarvovuosina.

Muualta löytyi myös tieto, että siellä poltettaisiin (kaskettaisiin) pääasiassa jo ennestään maatalouskäytössä olleita alueita, ei niinkään koskematonta sademetsää?

(Meidän ei tarvinne enää korostaa sitä, ettemme ole myöskään kaskiviljelyn ystäviä.)

***

Epäilemättä tämä Bolsonaro on jonkun sortin pahis, mutta Mikko Kärnä käyttää sitä tosiasiaa näin:

Kärnä vaatii tuontikieltoa brasilialaisille tuotteille ja latelee Bolsonarolle madonluvut: "Mies näyttää olevan niin kiero, että pipokin pitää ruuvata päähän"

Heikki Jokipii

#1
Se oli Reasonin Ronald Bailey, joka kirjoitti tämän:

Don't Panic: Amazon Burning Is Mostly Farms, Not Forests

Myös tästä YLE:n uutisen NASA:n havainnekuvasta (kartasta) näkyy ...

"Olemme lähellä rajaa, jolta ei ole paluuta" " Etelä-Amerikan tuntija Mikko Pyhälä varoittaa Brasilian metsäkatastrofin karkaavan käsistä

... että palot ovat suurelta osin/pääosin muualla kuin Amazonin sademetsässä. Itse asiassa jopa muualla kuin Brasiliassa! Teksti kertoo aivan toista.

(Mutta siltä osin kuin sitä kuitenkin tapahtuu, meidän ei - 16 toimintavuotemme jälkeen - tarvinne enää korostaa, että emme millään tavalla sitä kannata tai puolustele!)

Nyt saattaa olla niinkin, että molemmat kuvaukset asioiden tilasta ovat osittain totta: homma olisi alkanut normaalina kaskeamisena, mutta päässyt sitten osin riistäytymään hallinnasta.

Heikki Jokipii

#2
Kansan Uutiset (!) taitaa nyt olla Suomessa ainoa, joka tuo esille, ettei Brasilia ole ainoa syntinen:

Metsät palavat myös Evo Moralesin Boliviassa

QuoteArvostelijoiden mukaan vasemmistopresidentti Morales on vastoin luonnonsuojelijan mainettaan suosinut maatalouden laajentumista luonnonalueille.

Rajut metsä- ja maastopalot ovat elokuun alusta lähtien riehuneet Brasilian lisäksi myös naapurimaassa Boliviassa.

Tässä sitten osaselitys sille, miksi tämä hyvis voi syyllistyä samaan kuin edellä mainittu pahiskin:

QuoteNyt kiistelyn kohteena on erityisesti puolitoista kuukautta sitten annettu presidentin asetus, joka sallii kulotuksen pienviljelijöille kahdessa maakunnassa.

Vielä viikko sitten Morales puolusti kulotusta kysyen, miten pienviljelijöiden perheet voisivat tulla toimeen ilman kulotusta. ”Heillä on vain puoli hehtaaria kassavaa ja hehtaari maissia, joista saada ruokansa”, sanoi Morales

Chaqueo-nimellä tunnettu kulotus on maanparannuskeino, eikä köyhillä viljelijöillä useinkaan ole varaa muihin keinoihin.

Onpa tutun kuuloinen tuo perustelu, että köyhillä viljelijöillä ei ole varaa johonkin!

***

Nyt näyttävät molemmat mainitut johtajat olevan valmiita ulkomaisen avun vastaanottamiseen:

Bolsonaro on sittenkin valmis ottamaan ulkomaista avustusrahaa Amazonin alueen metsäpalojen sammuttamiseen

KU jo kertoi saman Moralesin osalta.

Heikki Jokipii

#3
Tässä vielä yksi (lyhyt) artikkeli siitä, ettei raportointi Amazonin metsäpaloista ole ihan oikein ja hyvin mennyt muuallakaan maailmassa:

Selective and Misplaced Outrage at Brazil’s President Bolsonaro over Amazonian Fires

Eli hyvin (puolue)politisoitunut tuo asia on.

QuoteThis is just one more example of the media controlling the narrative and selectively and hypocritically placing blame on a particular (and almost always right-leaning) political party.

To be clear: I’m not supporting President Bolsonaro’s policies. I’m pointing out the hypocrisy of the media in its environmental reporting.

Sitä taustaa vasten on hyvin kunnioitettavaa tuo, miten KU kertoo Boliviasta.


Heikki Jokipii

#4
Tilanne  on poliittisesti järkevöitymässä, myönnytyksiä tehdään:

Brasilia kieltää kaskeamisen Amazoniassa 60 päiväksi sademetsäpalojen hillitsemiseksi

Tuon uutisen tekstissä tulee jo esille, että osallisina ovat muutkin maat kuin Brasilia. Kuten myös se, että kaskeamisesta on kyse.

Tuohon uutiseen oli myös liitetty tämä toinen uutinen:

Afrikassa on enemmän maastopaloja kuin Amazoniassa " Paloja ei voi suoraan verrata toisiinsa

Ei ehkä voi, mutta eteläisen Afrikan osalta niitä ei silti pidä vähätellä. Nasan kartta on siellä ihan punaisella.

Jos siellä ei niinkään sademetsää tuhottaisikaan, niin kestämättömästä viljelymenetelmästä on kyse. Jolla on viimeistään pidemmän päälle kolkot seuraukset kun menetelmän teho täysin lopahtaa.

Eivät tuossa haastellutkaan anna kaskemiselle pisteitä.

Heikki Jokipii

#5

Heikki Jokipii

#6
Vähän faktaa em. innokkaimmille Amazonin "suojelijoille" Suomessa:

Soijalle tuontikielto Amazonin suojelemiseksi? Suomi ostaa soijapapunsa jo nyt Brasilian ulkopuolelta

QuoteSuomeen on tuotu vain vähän brasilialaista soijaa tänä vuonna. Tullin tuoreen tilaston mukaan kesäkuun loppuun mennessä soijapapuja on tullut 185 000 kiloa, minkä arvo on hieman alle 0,2 miljoonaa euroa.

Myös naudanlihan tuonti Brasiliasta on vaatimatonta. Viime vuonna Suomeen tuotiin tullin mukaan brasilialaista naudanlihaa 419 000 kiloa ja tuonti on jatkunut saman­suuruisena alkuvuonna.

Tuon tietoiskun tarjosi Maaseudun Tulevaisuus, jota sen tarjoamisesta pitää objektiivisuudessaan oikeastaan kunnioittaa.

Tämänkin MT muuten julkaisi, ja siitäkin voi sanoa samat sanat:

Tunnettu lihayrittäjä tyrmää brassilihan tuontikiellon Kauppalehdessä, ja kehuu lihan laatua: "Brasilia on maailman tasalaatuisin

Hänkin:

QuoteVotkin korostaa Kauppalehdessä, että on toki ikävää, että Brasiliassa laidunmaan toivossa poltetaan sademetsiä. Hän lisää kuitenkin, että yhteiskunnassa on tätä isompiakin vääryyksiä.

Tietysti yhdellä vääryydellä ei voi oikeastaan puolustella toista. Mutta ei toisaalta kelpaa sekään argumentti, että jos ko. liha on tuosta syystä arveluttavaa, sen täytyisi sen vuoksi olla myös huonompaa.

Minä taas haluaisin yhä kysyä, missä määrin naudat ajetaan tasangolta, koska halutaan viljellä sokeriruokoa. Bioetanolin valmistamista varten. Se ei ollenkaan ole nyt tullut esille. Kyllä siitä aineistoa netistä löytyy, mutta nyt siitä ei ole puhuttu, vaan on keskitytty lihaan ja soijaan.

Kauppalehden versio tuosta oli otsikoitu räväkästi. Mitä näillä suojelijoilla on oikeasti mielessä:

QuoteKauppalehti: Lihakeisari Veijo Votkin brassilihan tuontikiellosta: ”Se on kepulle tapa saada oikein pirusti nousemaan kotimaisen fileen hinta”

Heikki Jokipii

#7
Tässä se sanotaan ääneen:

Brazil’s Fires and Biofuels.

QuoteActivist vegetarians denounced meat-eaters for deforestation, arguing forests are burnt to create pastures for cattle. But they failed to mention pastures previously created for grazing without deforestation, are now being usurped by biofuel cultivation. Indirectly, it’s the biofuel fad that has driven cattle grazers to carve out new pastures in the rain forests.

Ja edelleen:

QuoteAs the saying goes, the road to hell is paved with good intentions. Between 2000 and 2005 an estimated 45,000 square miles per year of rainforest were lost worldwide as biofuel production ramped. Currently only 2.3% of Brazil’s agricultural lands grow biofuels. But that will increase as governments require fuels blended with increasing percentages of biofuels. Most projections suggest biofuels will dominate 36% of arable lands by 2030. More encroachment on rainforests is likely.

Brazil leads all developing countries in biofuel production. Thus, Brazil is at the center of scientific disputes regards biofuels and deforestation. Brazil is the leader in sugarcane production for biofuels. Sugarcane is typically cultivated on disturbed fields far from rainforests, so, there is no evidence of direct deforestation. But there are definitely indirect impacts. As sugar cane fields expanded throughout southern Brazil, soybeans increasingly grown for biodiesel were pushed northward into central Brazil. In turn, usurped pastures pushed cattle grazers further northwards into rainforests.
(lihav. hJ)

Heikki Jokipii


Heikki Jokipii

#9
Huomaamme uutisista, että kaskiviljely ja/tai siihen liittyvä kulotus jatkuu viljelykäytäntönä maailmalla siellä täällä:

Intian pääkaupungissa koulut kiinni ilmansaasteiden takia " Viranomaiset jakavat suojanaamareita

QuoteLiikenteen ja teollisuuden päästöjen lisäksi Delhin ilmaa saastuttavat savupilvet, jotka tulevat kaupunkia ympäröivältä maaseudulta. Tuhansilla maatiloilla kulotetaan peltoja sadonkorjuun jälkeen.

Kun maailma paheksui Brasilian sademetsän paloja, kulotukset keskittyivät vielä tärkeämpiin luontokohteisiin

QuoteMaailman huomion ollessa syys-lokakuun aikana Brasilian sademetsässä, viljelijät ja karjankasvattajat maan eteläosassa käyttivät tilaisuutta hyväkseen ja aloittivat laajat kulotukset Cerradon savannialueella.

https://fi.wikipedia.org/wiki/Kulotus

https://fi.wikipedia.org/wiki/Kaskiviljely

Ei ollenkaan hyvä juttu. Mutta tiukasti näyttää olevan kiinni traditioissa.

Heikki Jokipii

#10
Näinkin on:

Peltojen kulotus kiellettiin savusumun piinaaman Delhin ympäristössä

QuoteIntian korkein oikeus kielsi tiistaina kokonaan peltojen kulottamisen ilmansaasteiden piinaaman Delhin ympäristössä.

Peltojen kulottaminen on muutenkin virallisesti kiellettyä, mutta kieltoa rikotaan yleisesti.

Niin kummallisessa tilanteessa siellä ollaan: rikosten tekeminen pitää vielä erikseen kieltää.

Tai ei ehkä ole varaa olla pilkallinen: kaskeaminen Suomessakin jatkui vielä pitkään sen jälkeen kun se täällä 1800-luvulla asteittain kiellettiin.

Itse asiassa ...

QuoteTäyskielto kaskeamiselle annettiin vuonna 1886. Uudismaan raivauksessa kaskeaminen piti kuitenkin kauan puolensa, koska tuli oli väkevä raivaaja.

... Järnefeltin tunnettu maalaus "Raatajat rahanalaiset" (1893) kuvaa siis rikollisia keikallaan.  8)

Heikki Jokipii

#11
Jos uskotaan tätä...

Sateentekijä, hiilensitoja ja palovahti " sankaripuut pelastavat maailman, jos ihminen ei sitä estä

... niin Brasilian käyttäytymisellä äskeisessä ilmastokokouksessa ei juurikaan ollut merkitystä. Verrattuna siihen, että se ja tuossa mainitut muut maat tekisivät oikein metsiensä suhteen.



Heikki Jokipii

#13
Quote from: Heikki Jokipii on 06.11.19 - klo:02:48
Tai ei ehkä ole varaa olla pilkallinen: kaskeaminen Suomessakin jatkui vielä pitkään sen jälkeen kun se täällä 1800-luvulla asteittain kiellettiin.

Itse asiassa ...

QuoteTäyskielto kaskeamiselle annettiin vuonna 1886. Uudismaan raivauksessa kaskeaminen piti kuitenkin kauan puolensa, koska tuli oli väkevä raivaaja.

... Järnefeltin tunnettu maalaus "Raatajat rahanalaiset" (1893) kuvaa siis rikollisia keikallaan.  8)

Olisiko tuo tulossa eteen nyt myös Brasiliasa:

Brasilia kieltää kaskeamisen Amazonian sademetsässä määräajaksi, kun kansainväliset sijoittajat uhkasivat vetää rahansa maasta

Heikki Jokipii

#14
Kalifornian metsäpalojen osalta luodaan nyt samanlaista kuvaa:

"Tämä on ilmastohätätila" " uhrimäärän pelätään nousevan USA:n länsirannikon paloissa

QuoteKalifornian kuvernööri Newsom muistutti, että vaikka nykyiset maastopalot saadaan tulevaisuudessa sammumaan, vaara ei ole ohi. Newsomin mukaan Kalifornia on varoittava esimerkki koko muulle maalle siitä, mitä ilmastonmuutos tuo mukanaan.

" Olen hiukan kyllästynyt siihen, että tästä asiasta pitää edelleen väitellä. Tämä on ilmastohätätila. Se on totta, ja se tapahtuu koko ajan, Newsom kiivaili.
[...]
Trumpin haastaja marraskuun presidentinvaaleissa, demokraattien Joe Biden arvosteli Trumpia, joka on vähätellyt ilmastonmuutosta.

" Tiede on selkeää ja tällaiset tappavat esimerkit ovat yksinkertaisia " ilmastonmuutos on välitön uhka elintavoillemme. Presidentti Trump voi yrittää kiistää totuuden, mutta faktat ovat kiistattomat, Biden sanoi.