Luonnonsuojeluyhdistys Tuottava Maa-Turvattu Luonto ry
EU nukkuu onnensa ohi, tässä GMO-vetkuttelussaan
Suomalaiset tiedemiehet sanovat asian suoraan.
Näin toteaa dosentti
Jussi Tammisola
Järki-lehden artikkelissa
(toimittaja Jaakko Koivula):
"Tammisola vertaa Euroopan tilannetta geenimuuntelussa siihen, mitä Stalin sai aikaan Neuvostoliitossa biologialle. Stalin nosti viralliseksi opiksi lysenkolaisuuden ja vielä tänäkin päivänä biologia on Venäjällä jäljessä muuta maailmaa.
'Euroopan arvostetuin tiedejärjestö [Euroopan tiedeakatemioiden neuvosto - EASAC]
hälytti
uusimmassa tutkimusraportissaan, että tieteenvastaisen politikoinnin vuoksi EU-maat ovat vaarassa menettää täysin myös nämä uusimman biologian huippututkimuksen hedelmät. Siihen ei Euroopalla ole enää varaa – ollaanhan jo nyt lahjoitettu kaikki ensimmäiset polven GM-lajikkeiden hyödyt kilpailijamaiden talouden tueksi ja kuihdutettu meidän ennen kukoistanut kasvinjalostusala. Sabotaasin ja tiedettä torjuvien säädösten takia on suuri joukko parhaita tutkijoita ja kaikki Euroopan kilpailukykyiset, suuret jalostuslaitokset jo muuttaneet muille mantereille, missä tiede vielä on arvossaan', Tammisola tilittää."
Näin sanoo asian Helsingin yliopiston dosentti
Kristiina Himanen
Helsingin Sanomien mielipidekirjoituksessaan 24.9.2013:
"Euroopan talouden rakenteet ovat murroksessa, kun perusteollisuus jättää sen taakseen korkeiden tuotantokustannusten vuoksi. Tämä kehitys ei enää vuonna 2013 tule yllätyksenä, vaan jo vuodesta 2000 Eurooppa on etsinyt vahvuuksiaan tieto- ja taitoyhteiskuntana. Tämän niin kutsutun Lissabonin strategian mukaan nimenomaan biotekniikasta toivottiin kehittyvän korkean teknologian teollisuutta kattamaan merkittävä osuus uuden Euroopan profiilista ja tuotannosta.
Euroopan poliittinen päätöksenteko on kuitenkin ristiriidassa oman strategiansa kanssa. Tosiasias-sa europoliitikot kävelevät päätöksissään jatkuvasti tieteellisten arviointien ja suositusten yli.
Olisiko vihdoin aika ymmärtää, että kasvibiotekniikka on vihreää teknologiaa, että sen arviointi ei ole reilulla perustalla ja että kasvibiotekniikan todellista potentiaalia pitäisi hyödyntää kestävän maatalouden kehittämiseksi."
Näin kertovat näkemyksensä alan professorit Suomenmaan artikkelissa
Geenimuunneltu ruoka ei katoa lautasilta
Itä-Suomen yliopiston kasvibiotekniikan professori
Sirpa Kärenlampi
:
"Kärenlampi tyrmää geenimuuntelun vastustajien kritiikin haittavaikutuksista.
Hänen mukaansa ei ole olemassa mitään todellista näyttöä siitä, että geenimuuntelusta olisi aiheutunut terveydellisiä haittavaikutuksia.
– Ympäristövaikutuksia on kaikella maataloudella. Esimerkiksi torjunta-aineita tai tuholaisia kestäviä rikkakasveja on kehittynyt ennen geenimuunteluakin torjunta-aineiden käytön seurauksena.
Suurimmaksi uhaksi Kärenlampi nostaa harhaanjohtavan ja jopa väärän informaation levittämisen geenimuuntelusta.
Sen vuoksi Euroopan maatalous uhkaa jäädä kehityksestä jälkeen."
Turun yliopiston molekulaarisen kasvibiologian professori
Eva-Mari Aro
:
"– GMO:t ja uudet genomeihin perustuvat jalostustekniikat ovat otettava käyttöön myös EU:ssa, jotta pysymme kehityksen tasalla, toteaa Aro.
EASAC kritisoi kesäkuun raportissaan voimakkaasti EU:n GM-politiikkaa.
Vastahankaisuus GM-tuotannossa on lisännyt EU:n riippuvuutta ruoan ja rehun tuonnista.
Politiikka on myös ristiriitaista: EU sallii GM-pohjaisen ruoan ja rehun tuonnin, muttei samojen gm-kasvien viljelyä.
Tiukka GM-sääntely suosii tällä hetkellä vain suuria yhtiöitä, joilla on varaa kalliiseen hyväksymisprosessiin.
Samaan aikaan se karkoittaa päteviä tutkijoita Euroopasta muun muassa Yhdysvaltoihin.
– Sääntelyn pitäisi kohdistua tuotteisiin ja niiden ominaisuuksiin, ei yksittäiseen teknologiaan, kuten geenimuunteluun, huomauttaa Aro."
***
Ehkä Suomi voisi asiassa toimia "keihäänkärkenä", kuten
olemme ehdottaneet
.
***
Keskusteluun:
EU ja GM-lajikkeet
Heikki Jokipii
, 24. 09. 2013.
Takaisin uutislistaan
© Luonnonsuojeluyhdistys Tuottava Maa - Turvattu Luonto ry