Logo Luonnonsuojeluyhdistys Tuottava Maa-Turvattu Luonto ry
Etusivu Uutiset Artikkelit Keskustelut Linkit Yhdistys

Luomuviljely ei ole ratkaisu satojen kasvattamiseen

Helsingin Sanomat kertoi (Talous 16. 3.) YK:n raportista, jonka mukaan luomuviljely voisi tuplata sadot köyhissä maissa. Muutama korjaus ja vastaväite on tarpeen.

Raportti ei ollut YK:n vaan tunnetusti vahvasti luomumyönteisen "erityisraportoija" Olivier de Schutterin oma raportti. YK:n varsinainen maatalouden asiantuntijajärjestö FAO ei ole ikinä suosittanut luomua maailman ruokaturvan ratkaisuksi. Kun FAO ei sitä tee, luomun kannattajat etsivät tällaisia kiertoteitä, kuten tämä raportti. Vastaavia operaatioita on tehty muun muassa UNDP:n kautta.

Kyseinen raportti kyllä suosittelee luomua kehitysmaille, mutta ei sentään väittänyt, että sillä saavutettaisiin tehoviljelyyn nähden tuplasadot. Vertailukohtaa ei sanota, mutta "tuplattu" on varmaan sellaisesta tasosta kuin Mosambikissa: puoli tonnia maissia hehtaarilta on nostettu koko tonniin. Maailman tehoviljelyn avulla saatu keskiarvo on noin kolme tonnia hehtaarilta.

"Menestystarinoita" kehitysmaiden luomuviljelyssä on ollut 1970-luvulta alkaen. Tarinoille on yhteistä se, että ne ovat pieniä ja niistä kuullaan hyvin vähän sen jälkeen, kun asiasta on tehty raportti tai väitöskirja länsimaiselle yliopistolle ja projektin rahoitus on loppu. De Schutterin raportti muuten myöntää, ettei luomuvaihtoehto ole ilmainen.

Mutta Schutterin silmämäärä onkin toinen: maataloudessa ei ole syytä kiinnittää huomiota tuotannon määrään ja tehokkuuteen, vaan monet ekologiset ynnä muut asiat ovat yhtä tärkeitä. Tämä näkökulma varmasti viehättää monia täällä päin maailmaa, jossa ei ole nälkää tai pelkoa joutua kuokan varteen, rikkaruohoja kokopäiväisesti kitkemään.

Se, että torjunta-aineet ja keinolannoitteet väistämättä tuhoavat luonnon, otetaan tietysti raportissa ja sitä koskevassa uutisessa täysin annettuna.

Tämä raportti on osa luomuväen viimeistä epätoivoista vastaiskuyritystä vuosikymmeniä kestäneessä "ruokasodassa". Vielä yritetään pitää edes Afrikka luomuviljeltynä, muut maanosat he ovat menettäneet.

Afrikka itse yhteistyöjärjestöineen on kuitenkin jo hylännyt tämän toiveajatteluun perustuvan luomulinjan, samoin G20-maat ja suurlahjoittajat, kuten Bill Gates.

Rutiköyhän Malawin huimaava menestystarina – jossa koko maa nosti tehoviljelyllä keskimääräisen maissisatonsa pysyvästi noin kolmeen tonniin – antaa nyt esimerkin muille. Vihreä vallankumous toteutetaan myös Afrikassa. Tällaiset raportit tuskin enää asiaa muuttavat – niillä taistellaan enää länsimaisten ihmisten sieluista.

Heikki Jokipii

puheenjohtaja
Luonnonsuojeluyhdistys Tuottava Maa – Turvattu Luonto

(ilmestyi Helsingin Sanomien Mielipide-palstalla 21.3.2011)

Keskusteluumme de Shutterista - ja muista vastaavista yrityksistä

Heikki Jokipii, 21. 03. 2011.

Takaisin uutislistaan

Puu

© Luonnonsuojeluyhdistys Tuottava Maa - Turvattu Luonto ry