Logo Luonnonsuojeluyhdistys Tuottava Maa-Turvattu Luonto ry
Etusivu Uutiset Artikkelit Keskustelut Linkit Yhdistys

Nyt luomuväkikin hermostuu fosforista

Luomuväen piirissä vaikutusvaltainen brittiläinen luomujärjestö Soil Association on nyt ilmoittanut (linkki) raportissaan huolestumisensa siitä, että fosforivarat maailmassa ovat rajalliset:

”The supply of phosphorus from mined phosphate rock could peak as soon as 2033 after which it will become increasingly scarce and expensive, the report said.”

Eli suomeksi kääntäen: ”Fosforin tarjonta maasta kaivetusta fosfaattikivestä voi saavuttaa käännepisteensä niin aikaisin kuin v. 2033, jonka jälkeen siitä tulee yhä niukempaa ja kalliimpaa, raportti kertoi.”

Fosfaattikiven osalta kyse on luomuviljelyssä juuri siitä suhteellisen puhtaasta, ja sellaisenaan viljelyssä käyttökelpoisesta materiaalista, jota Suomella olisi ollut hallussaan, ellei sitä olisi myyty norjalaisille, kuten eräs nimimerkkikirjoittajamme täällä toi (paheksuen) esille. Valtaosaa fosfaatista kun ei luomuviljelyssä voi käyttää, eli siinä viljelymuodossa fosfori "loppuu" (eli niukkenee ja kallistuu) muita viljelytapoja aiemmin! Tästä asiasta ja muustakin fosforiin liittyvästä on jo aloitettu palstallamme keskustelu.

Nyt Soil Association on valmis katsomaan läpi sormien aiempia luomuaatteen linjanvetoja asiassa, ja ihmisjäte hyväksyttäisiin lannoitteeksi. Tämä vaatisi tietysti myös erivapauksia EU-säädöksissä, joita myös raportissa ehdotetaan. - Kokemusta on valitettavasti jo olemassa, että EU voi antaa luomulle erivapauksia.

Tätä asiaa – sen riskejä ja mahdollisuuksia – on jo käsitelty aiemmin uutisessamme:

Fosfori saadaan kiertämään - mutta ei luomusäännöin

Mitään syytä ei ole EU:n tinkiä turvallisuusmääräyksistään, jos tällainen turvallinen kemiallinen vaihtoehto on olemassa.

Mutta tälläkin tavalla luomuhaihattelun ”totuuden hetki” maailmassa lähestyy. Jota asiaa ei ole huomattu Suomessa.

***

Human excreta may help secure future food security (Reuters)

Heikki Jokipii, 1. 12. 2010.

Takaisin uutislistaan

Puu

© Luonnonsuojeluyhdistys Tuottava Maa - Turvattu Luonto ry