• Welcome to Tuottava Maa Turvattu Luonto.
 

Mini-Scifi-novelli

Started by Heikki Jokipii, 07.01.15 - klo:04:46

Previous topic - Next topic

Heikki Jokipii

(Sai kimmokkeensa vähän tästäkin uutisesta)

Aika: hama tulevaisuus

Jupiterille on lähetetty tutkimusalus, jossa on mukana ihmistä älykkäämpi robotti, joka sen lisäksi kestää sellaisia äärimmäisiä olosuhteita kuin siellä on. Se keskustelee lennonjohdon kanssa aivan ihmisten kielellä ja on nimeltään Pat. Lennonjohtaja, ihminen, on nimeltään Pete. Yhteys Jupiterille, alukseen on saatu.

Pete: Hei, Pat. Onko sieltä mitään uutisoitavaa?

Pat: Kyllä onkin! Mutta kun tunnen teidät ihmiset, niin kehotan sinua nyt istuutumaan tuolillesi.

Pete: Nyt istun.

Pat: Olen löytänyt täältä älykkään sivilisaation.

Pete: Jopa nyt jotakin! Kyllä todellakin tuon kuulemiseksi kannatti istuutua!

Pat: Ei, en sen takia pyytänyt. Tuo älykäs sivilisaatio on vielä miljardeja vuosia vanha.

Pete: Jopa nyt todella, todella jotakin! Kyllä todellakin tuon kuulemiseksi kannatti istuutua!

Pat: Ei, en sen takia pyytänyt. Mutta tämän seuraavan takia. He myös kertoivat, että 3,5 miljardia vuotta sitten he päättivät kokeilla, voisiko elämä toimia myös hiilen varassa. Ja he valitsivat kokeilukentäkseen erään aurinkokuntamme toisen, pienemmän planeetan ...
 

Heikki Jokipii

Pisti paremmaksi:

Harvard astronomer makes case that aliens created our universe in a lab

QuoteCould our universe have been created in a petri dish? Avi Loeb seems to think so. The Harvard astronomer posits that a higher “class” of civilization may have conjured up our universe in a laboratory far, far away.

“Since our universe has a flat geometry with a zero net energy, an advanced civilization could have developed a technology that created a baby universe out of nothing through quantum tunneling,” Loeb writes in an op-ed published by Scientific American last year.

Heikki Jokipii

#2
Kauan sitten luin scifin. Lyhyen novellin. Harmageddonin taistelu. Robotit vastakkain. ,,kkiä taivaasta tulee valtava käsi, joka alkaa poimia taivaan iloon... niitä robotteja!

Ukraina uskoo sotarobottien vallankumoukseen: ”Miksi lähettää ihminen venäläisten asemiin, kun voi lähettää robotin?”

QuoteUkraina toivoo robottien tuovan helpotusta sotilaspulaan. Yli 300 valmistajaa kehittää parhaillaan erilaisia sotarobotteja yhteistyössä armeijan kanssa.

Sitten kyllä tulee mieleen sotilaskoulutuksen saaneet. Melko varmasti löytyy tyyppejä, jotka ovat vakuuttuneita, ja vakuuttavat muillekin, miten juuri minun aselajini miehiä ei voida roboteilla korvata.