Tämän jutun argumentoinnista en pitänyt:
Sadan vuoden ilmastojahkailuSvante Arrhenius kertoi kasvihuoneilmiöstä jo 1800-luvulla. Puoli vuosisataa sitten yhdysvaltalainen tutkija huomasi hiilidioksidin lisääntyvän ilmakehässä. Öljy-yhtiö vahvisti ilmiön 1970-luvulla. Lämpenemiseen suhtaudutaan vakavasti vasta nyt.
Maksumuurin takana. Mutta erityisesti en pitänyt sen loppuosan salaliittoteoretisoinnista. Koko ilmastoskeptisyys leimattiin öljy-yhtiöiden masinoimaksi. Ja niinkuin tuossa ingessissä jo selvästi vihjataan, ne olisivat kyynisesti ja ahneuksissaan vaienneet tietämästään ihmiskunnan kohtalonkysymyksestä.
Voin kertoa, miten minusta tuli ilmastoskeptikko. Luin artikkelin samasta teoriasta tai väitteestä. Hesarin tiedesivustolta v. 1998.
Nyt on tavallaan kaksin verroin ikävää, että tuo todellakin on maksumuurin takana. Kun tieteellisen keskustelun ehdoton ideaali on täydellinen avoimuus. Joka lopulta on ainoa väline sekä salaliittoja että salaliittoteorioita vastaan.
(Tähän triidiin, koska edellä on puhetta näkemyksistä, että kaikesta ei kuitenkaan sopisi rahvaalle puhua.)