Author Topic: Luomu sittenkin riittäisi maailmalle? - Worldwatchin uusi yritys  (Read 47341 times)

Heikki Jokipii

  • Ylläpitäjä
  • *****
  • Posts: 23455
    • View Profile
    • Email
Se saadaan tästä lukea, mitä saadaan. Mutta tässä se on:

Tiesitkö: 100 % luomuviljelyllä 5 miljardia ihmistä kuolisi nälkään – Asiantuntija: Teollinen lannoitus on ihmiskunnan elinehto ja ”hyvä sato paras ympäristöteko”

Quote
Luomuviljelyssä pellon tuottavuus on liian heikko. Lannoitteita ei pidä tuhlata, mutta teollinen lannoitus on nykyiselle ihmiskunnalle elinehto.

”Hyvä sato on maataloudessa ­paras ympäristöteko. Ilmasto- ja ympäristövaikutukset pitää suhteuttaa satokiloa kohti.” Yaran vanhempi kehitysagronomi,

Yaralla on tietysti oma lehmä ojassa. Mutta niin on meillä kaikilla muillakin!

Heikki Jokipii

  • Ylläpitäjä
  • *****
  • Posts: 23455
    • View Profile
    • Email
Kysytään siltä, jonka oletetaan tietävän (APU-lehti):

”On yleinen virhekäsitys, että luomutilat olisivat aina pieniä” – Voisiko luomulla ruokkia koko maapallon väestön?

Quote
Suomi halusi lisätä luomutuotantoa, mutta nyt tilojen määrä ja luomun myynti ovat kääntyneet laskuun. Miltä luomun tulevaisuus näyttää? Kysyimme Luomuinstituutin johtaja Sari Iivoselta.

Täytyypä kirjastossa tms. katsoa, mitä Iivonen tuohon otsikon pääkysymykseen vastasi.